Artvin Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneğinin düzenlediği 2024 yılı “Avcı Eğitim Kursu” kayıtlarının başlandığı son kayıt tarihinin ise 15 Temmuz olduğu bildirildi.

Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hasan Karacan, “Avcı Eğitim Kursu” kayıtları için 3 adet fotoğraf, 2 adet kimlik fotokopisi ve 1 adet diploma fotokopisi gerektiğini söyledi.
Avcılık yapabilmenin ilk şartlarından birinin, avcılık eğitim kursuna katılıp, avcılık eğitim sertifikası almak olduğunu hatırlatan Karacan,  ‘Avcılık Eğitim Kursu’ için kayıt yaptırmak isteyen adayların Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneğini ziyaret ederek kayıt hakkında bilgi alabileceklerini söyledi.

MEB'den LGS Adaylarına "Tercih Danışmanlığı" Hizmeti MEB'den LGS Adaylarına "Tercih Danışmanlığı" Hizmeti

“Bilinçli Avcı Olabilmek İçin Verilen Belge”

Avcılık Eğitim kursunun, devletin resmi avcısı olabilmek için verilen bir belge olduğu belirtildi.
Hasan Karacan, kursun bir hafta sürdüğünü belirterek verilecek eğitim hakkında şu bilgilere yer verdi; “Avcı eğitimi kursu devletin resmi avcısı olabilmek için, bilinçli avcı olabilmek için verilen bir belgedir. Belge 4915 karar avcılığı kanun kapsamında Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Borçka Avcılar Derneğinin düzenlemiş olduğu Avcı eğitim kurslarını açıyoruz. Bu kursların kapsamı bölgemizde bulunan av hayvanlarının açık sahalarda üreme dönemleri ile kanunlar çerçevesinde avlamanın nasıl yapılacağını, mesken mahallelerde silah tüfek kullanılmayacağını, ana yol üzerinden 500 metre yukarıda açık ava sahalarda avlanma yapılabileceğini, yasaklı hayvan türlerinin veya yok olma aşamasına gelen hayvanların avlanmayacağını, bölgemizdeki popülasyonu çoğaltmak için yapılması gerekenleri, yasaklı hayvanlar avlandığında ne kadar ceza uygulanacağını , avcılık belgesi olmadan vize yaptırmadan sahada avlanıldığında ne kadar ceza uygulanacağını ve hangi kanun çerçevesinde cezaya tabi tutulacağını kursumuzda işliyoruz. Kursumuz bir hafta sürmekte, bir haftanın son gününde sınava tabi tutulmaktadır.”

Editör: AYŞE ÖZDER