Tanju Karadeniz, “Balık sezonumuz açıldı. Şu anlık güzel verim alıyoruz ama ilerde ne yaşayacağız bilemiyoruz. Fiyatlar arttı ama ekonomik şartlarda normaldir” dedi.

Balık ürünlerinin Rize Balık Hali ile Trabzon Balık Hali’nden geldiğini kaydeden Karadeniz balık çeşitleri hakkında şunları söyledi: “Hamsi, mezgit, istavrit, çupra, somon, kefal ve palamudumuz var. İlerleyen dönemlerde sargan, çinekop, barbun vs. de gelecek. Günlük değişiyor, biri çıkıyor biri çıkmıyor bütün çeşidi kolay kolay bulamazsınız. Günlük getirtiyoruz.”

Artvin’de balık sezonu nasıl başladı (3)

Fiyatların çeşitlerine göre değiştiğini ifade eden Karadeniz; “Hamsi 80 lira, mezgit 100 lira, istavrit 80 lira, palamutlar 120 lira, çupra 200 lira” dedi.

Balık fiyatlarının geçen yıla oranla neredeyse iki katı arttığını ifade eden Tanju Karadeniz, nakliyenin de akaryakıt fiyatlarının da arttığını belirterek “Şu anki fiyatlara göre her şey iki katı oldu. Bu sektörde otomatik olarak etkilendi” dedi.

Karadeniz, balık fiyatlarının zaman içerisinde artıp artmayacağı hakkında ise şunları söyledi: “Hava kötüyse tekneler denize açılamadığında ister istemez riske giren tekneler yakaladıklarında rayiç fiyatın üzerinde satıyorlar. Hava kötüyse fiyatlar oynar ama hava böyle devam ettiği sürece fiyatlar oynamaz.”

DENİZİN ‘KURU FASÜLYESİ’ ‘HAMSİ’YE TALEP ÇOK

Artvin’de balık sezonu nasıl başladı (5)

En çok talebin Denizin ‘kuru fasülyesi’ olarak ifade ettiği ‘hamsi’ye olduğunu belirten Karadeniz, “Tabi ki en çok hamsiye talep var. Onun peşine mezgit geliyor, onun peşine de istavrit gelir” diye söyledi.

CHP Gençlik Kolları’nda Seçim Süreci Başladı CHP Gençlik Kolları’nda Seçim Süreci Başladı

Artvin’de balık sezonu nasıl başladı (4)

Artvin’de balık kültürünü değerlendiren Karadeniz “Et kültürü daha çok Artvin’de balık kültürünü de biz kazandırmaya çalışıyoruz o yüzden ‘Karadeniz Balıkçılık’ olarak restoran açmayı düşünüyoruz. Şu anda da onun çalışmalarındayız. Basit bir şey yapmak istemiyoruz. Bu seneye yetiştirmeye çalışıyoruz ama yetiştiremezsek önümüzdeki sezona yetiştireceğiz” dedi.

Ayşe ÖZDER

Artvin’de balık sezonu nasıl başladı (2)

Editör: AYŞE ÖZDER