Muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları ile güçlü iş birlikleri kurarak, kent yönetiminde katılımcı bir dönüşüm sağlamayı amaçlayana CHP Artvin Belediye Başkan Adayı Bilgehan Erdem www.gundemartvin.com Haber Sitesi’ne konuştu.

Erdem bu proje sayesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları ile kuracakları iş birliği sayesinde kent sakinlerinin yönetimde daha fazla söz sahibi olması,  şeffaflık ve hesap verebilirlik standartlarının yükseltilmesi, kentsel sorunlara demokratik ve katılımcı çözümler bulunması, kentlilerin yönetimine olan güveninin artırılması, kent hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulmasını hedefliyor

Erdem proje hakkında “Düzenli toplantılar düzenlenecek, etkili iletişim kanalları oluşturulacak, ortak projeler ve faaliyetler geliştirilecek, bilgi ve kaynaklar paylaşılarak, kapsayıcı ve katılımcı bir yönetim anlayışı benimsenecektir. Seçim zaferimizle birlikte, Artvin’de bu yeni dönemi başlatacağız” dedi.

Erdem yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

CHP 3 ilçede 970 oy kaybedip 927 oy fark yedi CHP 3 ilçede 970 oy kaybedip 927 oy fark yedi

“Muhtarlar ve STK’larla güçlü bir iş birliği yapmak en önemli ilke diyebilirim. Sonuçta belediyecilik eski deyimiyle bir şehreminidir. Şehreminleri şehrin bütün unsurlarını dikkatle almak zorundadır. Bugün nasıl belediye başkanları seçimle iktidara geliyorsa muhtarlar da seçimle geliyorlar. Aslında muhtarları seçerken halk büyük bir duyarlılık gösteriyor. Bizim işte mahallemizin nasıl yönetilmesini istiyorsak, bunu en iyi yönetiminin, en iyi hizmetin kimi sağlayacağını düşünüyorsak o şekilde biz muhtarlarımızı seçiyoruz. O yüzden muhtarlar seçilmişler olarak belediyeyi başkanından sonra en önemli unsurudurlar.

Muhtarlara nasıl yardımcı olacağımızı düşünerek arkadaşlarımızla beyin fırtınası gerçekleştirdik. Bütün mahalle muhtarlarının yanına, belediyemizle çalışan o mahalleyi çok iyi bilen, gözlemleyen o mahalledeki sorunları yerinde görebilen arkadaşlarımızı görevlendirecek. Biz buradaki görevlendirme amacımız asla bir müdahil olmak değil, o mahalledeki sorunların belediyemize, belediyemizin gözüyle nasıl görülebildiğini anlamak.

Hizmet verirken mahalleleri hizmet verirken belediye çalışanlarının o mahalledeki birimle yani Çamlık Mahallesi’nin sorumlusu, Yeni Mahalle’nin sorumlusu, Orta Mahallesi’nin sorumlusu, Çarşı Mahallesi’nin sorumlusu olacak. Böylece organik bağ sadece muhtarlar üzerinden değil, belediye çalışanları üzerinden de giderilebilecek, sağlanabilecek ve bu bağın sağlanması her şeyi her sorunu yerinde tespit edilmesi bizim bakış açımızla bakılması da çok önemli. Bu muhtarların bence mahallelerine hizmet vermekte daha kuvvetli, daha güçlü bir hale getirecek. Biz de kendi gözümüzle mahalledeki sorunları, mahallelere yapılabilecekleri göreceğiz ve daha güçlü bir muhtarlık, daha güçlü bir belediye, daha iyi yönetilebilir bir mahalle, daha iyi hizmet edilebilir bir mahalle anlayışını oluşturmak istiyoruz.

Mahalledeki temsilcilerimiz, mahalledeki belediye temsilcileri yani muhtarla eş güdümlü çalışan belediye temsilcileri, organik bazı sağlanmasında da büyük bir katkıda sunacaklar. Yani mahalledeki biz her santimine her karışı nerede sorun varsa onu en ince ayrıntısına göre göreceğiz ve mahallelere hizmetimizi ona göre gerçekleştireceğiz.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK