CHP Dış Siyaset Danışma Kurulu üyesi, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, ‘Sosyal Demokrat Belediyecilik’ paneli için geldiği Hopa’da CHP seçim ofisini ziyaret ederek partililer ile bir araya geldi.

‘Sosyal Demokrat Belediyecilik’ Paneli için Hopa’ya gelen Murat Karayalçın, burada Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) seçim ofisini ziyaret ederek Utku Cihan’a desteğini gösterdi.

“Bu seçimde stratejik oy kullanımı artacak”-2

Cumhuriyet Meydanında bulunan seçim ofisi önünde partililere seslenen Karayalçın, yerel seçimlerin stratejik önemine değindi.

Seçmenin 31 Mart Yerel Seçimlerinde ‘stratejik oy’ kullanacağını düşündüğünü ifade eden Karayalçın, “Çok önemli bir seçime gidiyoruz. Aslında siyasetçiler için her seçim çok önemlidir. Her seçim döneminde hangi partinde olursa olsun siyasetçilerden bu değerlendirmeleri duymuşsunuzdur. Genellikle adaylar seçmenlerin dikkatini çekmek, onları sandığa taşıyabilmek için o seçimin çok önemli olduğunu söylerler. Yerel yönetimler seçimlerinin beldelerde kentlerde yaşayanlar için önemi vardır ama yerel yönetim seçimi ülkenin geneli ile ilgili bir sonuç getirmez fakat Türkiye’de yerel yönetim seçimlerinin genel seçimlerinden bir farkı var. Genel seçimlerde insanlar hangi partiyi tercih ediyorlarsa o parti için oy verirken yerel yönetim seçimlerinde bu tavırlarını değiştirip daha farklı biçimde oy verebiliyor. Siyaset bilimciler bunu stratejik oy diye niteliyorlar. Kendi partisine sevgisini sürdürüyor ama kendi partisinin yanlışlıklarını dikkate alarak yerel yönetim seçimlerinde kendi partisinden değil de kentini başarıyla yöneteceğini düşündüğü başka partinin adayına oy verebilmekte. Böylelikle hem kenti için bir güvence elde etmekte hem de partisine kendine çeki düzen ver mesajını iletmekte. Bu stratejik oy kullanmanın Türkiye genelinde 31 Mart yerel seçimlerinde önceki yerel yönetim seçimlerine göre daha yüksek olacağını düşünüyorum. Çünkü 14 Mayıs Genel Seçimlerinden bu yana yönetim bir uyarıyı hak eden yanlışlıklar içerisinde. O nedenle ben bu seçimde stratejik oy kullanmanın çok yüksek olacağını düşünüyorum.” dedi.

Hopalı vatandaşların iktidara uyarı vermek için CHP’li adaya oy vereceğini belirten Karayalçın, “Hopa açısından bakarsak stratejik oy kullanma daha belirgin bir biçimde sergilenecek. Hopa’da yönetime, hükümete uyarı vermek için Hopalı hemşehrilerimizin daha fazla Cumhuriyet Halk Partili adayımıza oy vereceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Gazetecilerden Başkan Cihan’a ziyaret Gazetecilerden Başkan Cihan’a ziyaret

Editör: HİKMET BAŞAR