Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri burs/öğrenim kredilerin yetmediğini söylüyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün 2023-2024 eğitim öğretim yılı için burs/kredi başvurularının başladığını duyurdu. Son başvuru tarihinin 19 Ekim olan burs/öğrenim kredisi Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerine yetmiyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri verilen bursun sadece yurt ve ulaşım ücretlerine gittiğini söyledi. Artvin’de ulaşım ücretlerinin pahalı olduğunu söyleyen öğrenciler, verilen bin 250 liranın artması gerektiğini söyledi.

Ülkenin ekonomik durumuna bakıldığı zaman verilen burs/öğrenim kredisinin öğrenciler için barınma, ulaşım ve yemek masraflarına zar zor yettiğini söyleyerek okurken ayrıca çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Spor Yöneticiliği 2’nci Sınıf Öğrencisi Berker Avcı, ailesi ile beraber yaşamasına rağmen verilen kredinin yetmediğini söyledi. Artvin’de ulaşımın pahalı olduğunu belirten Avcı, “Ben iki yıldır kredi alıyorum ve iki yıldır şunu söyleyebilirim ki kredi sadece dolmuş ücretlerine yetiyor. Ben Seyitler Kampüsü’ne gidiyorum ve dersim olduğu gün yemeğimi dışarıda yemek durumunda kalıyorum. Bunlar göze alındığında gerçekten verilen kredi yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Çocuklara fiziksel aktivitenin önemi anlatıldı Çocuklara fiziksel aktivitenin önemi anlatıldı

İki farklı dolmuş kullandığını belirten Avcı, “Ben barınmaya para vermiyorum ama iki farklı dolmuş kullanıyorum. Özellik Seyitler dolmuşu çok pahalı. Ulaşım ücretlerine bir çözüm bulunması gerekiyor. Yoksa Artvin’e gelen öğrenciler nasıl geçimini sağlayacak? Verilen burs miktarı ortada, öğrenciler okurken çalışmak zorunda kalıyor. Barınma, ulaşım, yemek derken öğrencinin cebinde para kalmıyor” şeklinde konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Mete Öztürk, verilen öğrenim kredisinin yetersiz olduğunu belirterek “Ben öğrenim kredisini 3 yıldır alıyorum. Şu an aldığımız bin 250 lira ve ülkenin durumuna bakıldığında her şey çok pahalı. Bu durumdan dolayı garsonluk yapıyoruz. Hem dersimize gidiyoruz hem garsonluk yaparak kendi harçlığımızı çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

“Yurdumuza baktığımız zaman otel gibi yurt değil ve ücreti 345 lira. Ortak tuvaletler ve bir odada 6 kişi kalıyoruz. Artvin’de dolmuşlar çok pahalı. Yurdumuz yeri geldiğimizde iş sonrası yurdumuza yürüyerek gidiyoruz dolmuş ücretleri nedeniyle. Derslerimiz Seyitler mevkiinde bundan dolayı iki farklı dolmuş kullanmak zorunda kalıyoruz. Ulaşım konusunda bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Artvin’de dışarıdaki yemekler pahalı yani 100 liradan aşağı yemek yok” şeklinde konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Tolga Can Artuk, okurken çalıştığını belirterek “KYK yurdunda kalıyorum. Burs alıyorum ben. Verilen burs aydan aya değişiyor. İhtiyaçlarıma göre değişiyor yani. Yurdumuz ucuz sayılır ve verilen burs temel ihtiyaçlarımı karşılama noktasında yetiyor. Verilen burs yetiyor ama ihtiyaçlarıma göre yetmeyebiliyor” dedi.

AÇÜ’lü öğrencileri en çok zorlayan dolmuş ücretleri olduğunu söyleyen Artuk, “Ben okurken çalışıyorum. Bursum yattığı zaman yurt ücretini yatırıyorum ve en çok zorlayan bizi dolmuş ücretleri öğrencileri gerçekten zorluyor. Derslerimiz Seyitler Kampüsü’nde ve yurdumuz şehrin içinde. Yurdumuz Seyitler’de olması gerekirdi. Biz iki farklı dolmuş kullanmak zorunda kalıyoruz. Köprüye kadar farklı dolmuş köprüden sonra farklı dolmuş kullanıyoruz. Bu durumun çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK