TBMM Genel Kurulu'nda dün okunan karar ile birlikte Can Atalay'ın Hatay Milletvekilliği düşürülmüş oldu.

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay ile ilgili Hopa Meydanından vatandaşlara seslenen Umut-Sen Hopa Temsilcisi Ertuğrul Çelik ve Halkevi Sorumlusu Kamil Ustabaş açıklamalarda bulundu.

Umut-Sen Hopa Temsilcisi Ertuğrul Çelik, Can Atalay’ın Hopa’lıların, Gezi Direnişi’nin ve Soma’lıların da avukatı olduğunu söyledi.

Çelik “biz güç değilsek, örgütlü değilsek hukuk hiçbir şeye yaramaz” diyerek örgütlü olmaya davet etti.

Can Atalay’ın 2011 yılında Hopa davasında da Hopalıların avukatı olduğuna dikkat çekerek şu sözleri dile getirdi “Bugün sermaye devleti ve onun siyasal iktidarı holdingler, holdingci güçler Türkiye İşçi Sınıfına, emekçi halkına net bir mesaj vermiştir. Didinseniz de, çabalasanız da, bir tanede olsa vekil soksanız da biz o vekili siz güç değilseniz vekilliğini düşürürüz içerde de tutarız demişlerdir. Can Atalay sadece vekil olduğu için uğraşılan bir arkadaşımız değildir. Can Atalay 2011 de bu meydanda destan yazdığımız Hopa davasının Hopalıların avukatıdır. Aynı zamanda bu sermaye devleti Hopa direnişi ile hesaplaşmaktadır bugün”

“Can Atalay tarikat yurtlarında gencecik, küçücük çocuklar yakılarak katledilen o davanın avukatıdır. Can Atalay ile aynı zamanda tarikatlar üzerinde de hesaplaşılmaktadır. Can Atalay bu toprakların en onurlu, en temiz, üzerine tek bir şey söylenemeyecek Gezi Direnişi’nin avukatıdır. Genç canlarımızı kaybettik orada bir sürü insanımız yaralandı bu insanların avukatıdır. Aynı zamanda Soma’da madenlerde işçileri inim inim inleterek bu sermaye devleti sömürüyor. Can Atalay Soma davasının avukatıdır. Soma’da filiz yetişiyor şimdi Can Atalay’ın hesabını Soma maden işçileri şimdi örgütlenerek hesabını soracağız diyor. Hukuk, adalet bunların hepsi boş burjuva safsatasıdır. Biz güç değilsek, örgütlü değilsek hukuk hiçbir şeye yaramaz. Hukuku sokakta işçiler, emekçiler örgütlüyse bir manası vardır. Bunun arkasında örgütlü durmazsak hukuk bizi kurtaramaz. Devrimci avukatlık geleneğini yaratan Selçuk Kozağaçlı diyor ki ‘hukuktan bir put yapmışsınız acıkınca yiyorsunuz’ diyor evet sermaye böyle, holdingci güçler bütün anayasada yazan hiçbir şeyi takmıyor. İstediği gibi kullanıyor. Anayasayı çiğniyor, yargıtayı da çiğniyor. Bunlar bizi kurtaramaz örgütlü olmazsak. Türkiye İşçi Sınıfı emekçi yoksunlar bizler güç olmadığımız sürece oradan bir vekil kapmakla biz bir şey olamayız. Örgütlü olacağız” dedi.

Halkevi Sorumlusu Kamil Ustabaş, isyan ve direniş geleneği üzerinden zaferler ortaya çıkan nesillerden geldiğini söyleyerek “iktidar er ya da geç bu halkın coşkun selinin karşısında duramayacak” dedi.

WhatsApp Image 2024-01-31 at 14.22.46

Can Atalay’ın vekilliğinin engellenmesine ilişkin meydanda vatandaşlara konuşan Ustabaş “Bize tarihin direnişçileri bir şey öğrettiler. Bu zulüm karşısında, bu baskı karşısında ben sizin yalan ve hilelerinizde baş edemedim bu bana dert oldu ama sizin karşınızda da diz çökmedim buda size ders olsun diyenlerin geleneğinden geliyoruz. Bugün vekilliği düşürülen Can Atalay ilk değil yıllar önce bu meydanda yine bağırmıştık. Türklerin belediyelerine kayyum atanırken sessiz kaldın. O zaman dedim ki buğun sessiz kalırsa yarın bize nefes aldırmayacaklar. Ne yaptı bu iktidar, döndü CHP vekillerini de düşürdü. O zaman da ayağa kakmadık. Şimdi döndü Can Atalay vekilliğini engelliyor”

“2 ay sonra 3 ay sonra seçilmiş halkın iradeleri ile belediyeye gelenlerede nasıl kayyum atarızın hesabını yapıyor bu iktidar. Bunun karşısında diz çökeceğimizi düşünüyorlar. Hayır biz bu ülkenin direniş ve isyan geleneğinden geliyoruz. Biz bu ülkenin isyan ve direniş geleneği üzerine zaferler koyan bir nesilden geliyoruz. Değil Can Atalay’ı orada kendini demokrasiden, adaletten yana ifade eden bütün vekillerin vekilliğini de alabilirsiniz ama yapamayacağınız tek şey var bu sizin iktidar er ya da geç bu halkın coşkun selinin karşısında duramayacak” ifadelerine yer verdi.  

Utku Cihan’dan HOPAK’a ziyaret Utku Cihan’dan HOPAK’a ziyaret

Ayla ALKAN