Artvin Kafkasör Yaylası Cerrattepe mevkiinde yıllardır süren çevre ve hukuk mücadelesi yeni bir boyut kazandı. Yeşil Artvin Derneği, bu kararı Artvinliler için çevre ve hukuk mücadelesinde önemli bir zafer anlamına geldiğini söyledi.

Artvin’in doğal güzellikleriyle ünlü Kafkasör Yaylası Cerrattepe mevkiinde 1986 yılında başlayan maden arama faaliyetleri, birçok hukuki ve çevresel engelle karşılaşarak devam etti. Bölgede halkın ve çevre örgütlerinin tepkisiyle yıllardır süren mücadele, Anayasa Mahkemesi’nin on kararıyla yeni bir aşamaya geçti. AYM, Cerrattepe için verilen 'Çevresel Etki Değerlendirme' (ÇED) olumlu raporunu iptal ederek Anayasa’nın 20’nci maddesi uyarınca hak ihlali kararı verdi. Bu karar, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Bu kararla birlikte yeniden yargılamanın yolu açılmış oldu ve dosya Rize İdare Mahkemesi’ne gönderildi. AYM’nin kararında, Cerrattepe’nin şehir merkezine çok yakın olması nedeniyle insan sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratabileceği ifade edildi.

Bilimsel ve Sanatsal Çalışmalar Sergilendi Bilimsel ve Sanatsal Çalışmalar Sergilendi

Whatsapp Görsel 2024 05 23 Saat 16.24.25 Be132CbdArtvinliler için yeni umutlar yeşermeye başlarken Yeşil Artvin Derneği, yoğun katılımlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği Başkanı İbrahim Özden Kaboğlu, gerçekleştirilen basın açıklamasında hukuki olarak son durum hakkında bilgiler verdi.

Gerçekleşen basın açıklamasında Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, 2017 yılında 715 kişi ile yapmış açtıkları davanın 7 yıl sonra ancak Anayasa Mahkemesi’nde sonuçlandığını belirterek “Özel hayata saygı ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle Rize İdare Mahkemesi’nin kararının yeniden yargılama konusu yapılmasına karar verildi. Dolayısıyla 2015 yılında açmış olduğumuz davanın yeniden yargılama süreci bu kararla birlikte başlamış olacak” dedi.

Anayasa Mahkemesi kararında, aynı zamanda Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği kararı da bir ölçüde belirlediğini aktaran Kalın, “ÇED olumlu kararı 2009’a 7 genelgesine dayalı bir karardı ve Anayasa Mahkemesi 2009’a 7 genelgesi ile bu işin yapılamayacağını, dolayısıyla buna dayalı olarak verilmiş olan bir ÇED olumlu kararının da hukuka uygun olmadığını açıkça belirtmiş durumdadır. Dolayısıyla Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği karar bir İptal kararı olacaktır” ifadelerini kullandı.

7 yıl sonra gelen gecikmiş bir karar olduğunu vurgulayan Kalın, “Cerattepe bölgesinde birçok hukuksuzluklar bu 7 yıl boyunca devam etti. Birçok mağduriyetler oluştu, havamız, suyumuz, topraklarımız 7 yıl önce kirlenmiş oldu. Bu mağduriyetlerin ve bu zararların artık daha fazla sürmemesi gerekir. Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği bir yeniden yargılama kararı ve bir iptal kararı sürecinde de kamu idarecilerinin derhal bu Anayasa Mahkemesi kararına dayalı olarak derhal Cerattepe’deki faaliyetleri durdurması gerekir. Hukuk ve adalet bunu gerektiriyor. Anayasa Mahkemesi bir ihlali tespit ettiğine göre, kamu idaresinin bu ihlali halen sürdürebiliyor olması çok yanlış olur. Biz pazartesi günü itibariyle de bütün kamu idaresini bu hukuksuzluğu sürdürmemeleri konusunda uyaracağız” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 05 23 Saat 16.24.25 Fff60F4CKamu idaresinden maden faaliyetinin durdurulmasını talep edeceklerini belirten Kalın, “Anayasa Mahkemesinin iptal kararının gerekli olduğunu gösteriyor. Bu ÇED olumlu kararı iptal edilecek öyleyse şu anda faaliyetin devam etmesini haklı kılan bir şeyde olmaması gerekir. Bir zarar tespiti yapıldığına göre o zaman bu zararın da bir an önce durdurulması gerekir. Anayasa Mahkemesi kararı kamu idaresinin böyle bir karar vermesi için yeterlidir. Bir mahkeme kararını ayrıca beklemeye gerek yoktur. Bu haliyle de kamu idaresi, madencilik faaliyetini durdurabilir. Hiçbir mücadele boşa gitmez, elbette gecikebilir ama eninde sonunda adalet yerini bulur diye düşünüyoruz ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kalın’dan sonra konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin halkı olarak 30 senedir bu madeni durdurmaya çalıştıklarını belirterek, “Başımıza neler geleceğini tahmin ediyoruz ve son süreçlerde de bunların etkilerini görmeye başladık. O yüzden bu karar daha çok daha önce gelmesi gerekiyordu ama şu anda da bizim için çok önemli ve olumlu bir karar” dedi.

Anaya Mahkemesi’nin aldığı kararın bir an önce uygulanması gerektiğini belirten Karahan, “Bunun için de yine Artvin halkı olarak bu kararın uygulanması yönünde elimizden gelen her şeyi yapacağız. Oradan çekilmeleri gerekiyor çünkü gerçekten Artvin yaşam alanı olmaktan çıkmak üzere büyük bir tehlikeyi her yağışta. Kendi şeyleri bekliyoruz. Bir an önce durdurulması gerekir. Bu kararların da uygulanacağına inanıyoruz. Emeği geçer herkese bütün Avukatlarımıza emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK