Akpınar Köyünde Maddi Hasarlı Yangın Akpınar Köyünde Maddi Hasarlı Yangın

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Borçka Çağala Vadisi Boğa Güreşleri 17 Mayıs Cuma gününden başlayarak 19 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek.

Borçka Kaleköyünde gerçekleşecek olan festivalde “baş”, “baş altı”, “küçük baş altı”, “büyük orta”, “küçük orta”, “ayak”, “deste”, ve “mini” kategorilerindeki boğalar arenada güreşecek.

Toplamda 292 bin TL para ödülünün verileceği festivalde boğa güreşlerinin yanı sıra voleybol turnuvaları ve konserler gerçekleşecek.

Grup Sapa ve bir çok yöresel yerel şarkıcıların katılım sağlayacağı festivalde sunuculuğu Şakir Kara üstelenecek.

Borçka Çğala Vadisi Derneği Başkanı Metin Zeytin, geleneksel hale gelen festivalleri devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmak için bu tür organizasyonların devam ettiğini belirterek festivale tüm halkın davetli olduğunu söyledi.

Festival akışı hakkında bilgi veren Zeytin, “Bu yıl festival 17 Mayıs’ta başlıyor. 17 Mayıs Cuma günü gündüz saat 14.00 ile 18.00 arasında voleybol turnuvası var. Voleybol turnuvasının birinci ve ikinci yarı finalleri yapılacak. Akabinde akşam konserimiz var. Cumartesi günü boğa güreşleri ile festivalimiz başlayacak daha sonrasında voleybol maçının finali yapılacak. Pazar günü tekrardan boğa güreşleri ile festivalimiz devam ederek festivalin kapanışını gerçekleştireceğiz” dedi.

“Gelenekleri devam ettirmeye çalışıyoruz”

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek festivale katılım yoğun olacağını düşünen Zeytin, festivalde güreşecek boğaların hazır olduğunu da dile getirdi.

Arenada boğa güreşlerini izlemek için gün saydıklarını belirten Zeytin, “Biz Çğalada bu yıl üçüncüsünü düzenliyoruz. Bundan önceki yıllarda da beklediğimiz katılımın çok çok üstünde bir katılım gördük. Borçka, Artvin ve ilçeleri olmak üzere Boğa güreşleri denildiğinde insanların akan suları duruyor ve heves oluşuyor. Bu gelenek çok uzun yıllardır Borçka ve genelinde süre gelen bir gelenek. İnsanlar bu tür aktiviteleri seviyorlar. Bu geleneği de devam ettirmeye çalışıyoruz. Festivallerimizi ne kadar düzgün, tertipli düzenleyebilirsek önümüzdeki yıllarda bunlar bize bir referans olacak. Yapabildiğimiz ve gücümüz yettiğince bu festivalleri yerine getireceğiz. Borçka’mızın bir mesire yeri. Tüm halkımızı bekliyoruz. Kategoriler belli, boğalar hazır. İyi bir katılım ve kaliteli boğalar var. Arenada o heyecanı izlemek için günler sayıyoruz” diye konuştu.  

Editör: AYŞE ÖZDER