Cilt Kanserine Karşı Ücretsiz "Ben" Taraması Yapılacak Cilt Kanserine Karşı Ücretsiz "Ben" Taraması Yapılacak

Aynı zamanda kas ve kemik gruplarının birleştiği ve uzandığı bir nokta olan diz bölgesi dolayısıyla bacak kas iskelet sistemi açısından diğer her bölge gibi oldukça önemli rollere sahip. İnsanların yaptıkları faaliyetler için sağlıklı olması belirleyici rol taşır. Dolayısıyla diz sağlığına dikkat etmeli ve diz problemleri çerçevesinde yakınmalara sahip olan insanlar başta fizik tedavi uygulamaları olmak üzere tedavi yöntemlerine başvurmalı. Bacak kas iskelet sisteminde diz problemleri konusu altında çok sayıda rahatsızlıkla karşılaşmak mümkün.

Fizyoterapist Berkant Ketenci diz problemlerinde fizik tedavinin ve öneminden bahsetti.  

Diz eklem problemleri toplumun büyük bir kesiminde sıkça karşılaştığı fiziki sorunların başında geldiğini belirten Fizyoterapist Ketenci, özellikle Artvin gibi engebeli bir coğrafyada bu oran daha da arttığını söyledi.

Artvin ve ilçelerinde tarımsal üretim ve hayvancılık gibi iş kolları makineleşmeye çok müsait olmadığı için bu tip faaliyetler daha çok insan gücü ile yapıldığı için bu durumun da beraberinde bir çok fiziki sorun getirdiğini aktaran Fizyoterapist Ketenci, bu sorunların başında omurga problemleri ve diz eklemi problemleri geldiğini ekledi.

Özellikle 50 yaş ve üzeri kadın bireyler bu tip durumlardan çok daha fazla muzdarip olduğunu belirten Fizyoterapist Ketenci, “Gençlik dönemlerinde yukarıda bahsettiğimiz ağır çalışma şartlarına sürekli maruz kalmış kişiler 50li yaşlara geldiklerinde bu yoğun çalışmanın getirisi olarak çokça diz problemi yaşamaktadır. En sık karşılaştığımız diz problemleri eklem kireçlenmesi, menisküs yırtıkları ve ön çapraz bağ problemleri olmaktadır. Bu tip problemler genç bireylerde ise daha çok travmaya bağlı ortaya çıkmaktadır. Örneğin halı saha maçında yaşanılan bir kaza ya da düşme ya da trafik kazası gibi bir travmatik durum sonrası bu tip problemler daha çok göze çarpmaktadır” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 05 09 Saat 14.48.42 F9F375Cc

Fizyoterapist Ketenci www.gundemartvin.com İnternet Sitesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Sorunların oluşum mekanizması göz önünde bulundurulduğunda tedavi anlamında iki seçenek göze çarpmaktadır. Ameliyat ve fizik tedavi. Kişinin probleminin büyüklüğü ve geri dönüş anlamında tahminen alacağımız cevap tedavinin en belirleyici unsurlarından biri olmaktadır.

İleri derece kireçlenmeler ya da ileri derece menisküs ve çapraz bağ hasarları fizik tedaviden çok verim alamazken protez ameliyatları daha iyi sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Ameliyat sürecinde ise ameliyat öncesi ve sonrası fizik tedavi sürecin daha da olumlu olması açısından son derece önemlidir. Ameliyat açısından kişinin yaşı ve kilosu gibi kriterler de oldukça önemlidir.

Fizik tedavi anlamında önceliğimiz diz çevresi kasların kuvvetlenmesi ve dayanıklılığının artması olmaktadır çünkü eklem bölgesine binen yük ne kadar azalırsa travmaya bağlı hasar o kadar azalır ve eklem çevresi kanlanma ne kadar artarsa hasarın onarılma ihtimali o kadar artar. Ayrıca fizik tedavi ile eklem hareketliliği artacağı için iyileşme süreci daha olumlu geçecektir. 

Detaylı bilgi ve değerlendirme için ofisimi ziyaret edebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK