Artvin kent merkezine 8 kilometre mesafedeki 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası, doğal güzellikleri, piknik alanları, yürüyüş yolları, kamp yerleri, ormanlarıyla her mevsim kentin en fazla turist çeken noktaları arasında yer alıyor.

37 Milyon TL Ödenek Sağlandı 37 Milyon TL Ödenek Sağlandı

Kafkasör yaylası piknik

Göz kamaştıran doğal güzelliği ve temiz havası ile dinlenmek için oldukça elverişli ortama sahip yayla, son günlerde etkili olan sıcak havadan bunalan vatandaşların serinleme noktası olarak ön plana çıkıyor.

Kafkasör yaylası piknik

Şehir merkezinden yaklaşık 20 dakikalık araç yolculuğuyla varılan yayla, ulaşım imkanlarının kolay olması dolayısıyla yaz aylarında en çok tercih edilen yerler arasında.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilan ettiği turizm merkezleri listesinde yer alan ve kentte 40 yıldır geleneksel olarak düzenlen "Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali" ile adını dünyaya duyuran yayla ladin, sarıçam, kayın, gürgen ve ormangülü ağaçlarıyla kaplı doğasıyla her mevsim doğa tutkunlarına eşsiz manzara sunuyor.

Whatsapp Image 2024 06 24 At 15.38.19 (1)

Sıcaktan bunalan doğaseverler, Kafkasör Yaylası'na akın ederek, doğanın ve serin havanın keyfini çıkartıyor.

Kafkasör Yaylası'na pikniğe giden doğaseverler arasında yer alan Yaren Özder ve Asu Ecem Aşık, yaylanın sunduğu huzur ve doğal güzellikler hakkında düşüncelerini Gündem Artvin İnternet Hbaer Sitesi muhabirine paylaştı.

Kafkasör yaylası piknik

Okulu tatile girdiği için memleketine gelir gelmez Kafkasör’e çıktığını söyleyen Yaren Özder, "Burası biz Artvinlilerin ikinci evi gibi. Herkes burada kendi evinde gibi hissediyor. Doğanın kalbinde muhteşem bir rahatlama imkânı sunuyor. Kafkasör Yaylası, özellikle yaz aylarında sıcaktan kaçmak isteyenler için mükemmel bir kaçış noktası. Doğanın içinde, temiz hava ve muhteşem manzaralar eşliğinde vakit geçirmek gerçekten harika. Piknik alanları, yürüyüş yolları ve kamp yerleri ile her yaştan insanın keyif alabileceği bir yer. Şehir dışında üniversite okurken en çok özlediğim nokta burası oluyor. Bu yüzden de ilk işim Kafkasör’e çıkıp doğanın tadına varmak oldu." dedi.

Kafkasör yaylası piknik

Aslen Rizeli olan Asu Ecem Aşık da Artvin’e geldiğinde önerilen ilk nokta olan Kafkasör’e geldiğini belirterek, “Buraya her geldiğimde doğanın içinde olmanın verdiği huzuru yaşıyorum. Özellikle Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali sırasında yaylanın atmosferi bambaşka oluyor. Bu eşsiz doğa parçasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak çok önemli. Ben de Karadenizliyim bu doğaya çok yabancı değilim ama burada alınan huzuru başka yerde alamadım. Arkadaşlarımla birlikte burada olmaktan dolayı duyduğum mutluluk tarif edilemez.” diye konuştu.

Editör: HİKMET BAŞAR