Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde AR-GE’de Proje Koordinatörü olarak görev yapan ve Erasmus Projeleriyle ilgilenen Elif Kaplan, etkinlilik hakkında bilgiler verdi.

Etkinliği düzenleyen Karadeniz Bakır İlkokulu’nda Sınıf Öğretmeni olan Zehra Öztürk, “Burada Erasmus Günleri kapsamında etkinliğimizi yapmak için çocuklarımızla beraber toplandık” dedi.

Erasmus Days Etkinliği yapıldı (8)

“Bu hafta bizim için Avrupa aydınlanma haftası oldu” diyen Kaplan yapılan etkinliklerin bundan sonra yine devam edeceklerini ifade ederek şunları söyledi: “Avrupa’daki ülkelerin bayraklarını yaptılar, tanıdılar. Farklı Avrupa vatandaşlarının giyim tarzlarını, onların folklorlarını, yemeklerini, gezilecek yerlerini öğrendiler. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, tüm Artvin halkı bir farkındalık kazandı. Görünür bir yere Erasmus Days Günleri olarak anasınıfı okulu öğrencilerimizin yapmış olduğu bir etkinliği astık. Güzel oldu”

Erasmus Days Etkinliği yapıldı (2)

Erasmus Days günlerinde bütün ilçelerde farklı etkinlikler düzenlendiğini ifade eden Kaplan, “Bizim kurumumuz akredite bir kurum. Geçen yıl ilk hareketliliklerimizi tamamladık. Bu yılda akreditasyonda ikinci dönemin hareketliliklerini bitirdik şimdi ikinci döneme hazırlanıyoruz. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi, kurum yöneticilerimizi, şube müdürlerimizi projeye ilgi duyan herkesi bu sürece dahil ediyoruz. Onları Avrupa’daki farklı okullarda farklı şehirlere tecrübe kazanmaya orada yeni ortaklıklar kurmaya çalışıyoruz. Özellikle akreditasyon çerçevesinde hareketliliklere dahil olan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, okullarımız çok farklı ve çok güzel etkinliklerle 9-14 Ekim tarihleri arasında Erasmus Days’i Artvin’de kutladılar. Merkez ilçede olanlar etkinliklerini Kitap Kafe’de yaptılar” dedi.

“İL İÇİN FAYDALI OLABİLECEK HERKESİ PROJEMİZE DÂHİL EDİYORUZ”

Erasmus Days Etkinliği yapıldı (3)

Yeni başvurularında olacağını kaydeden Kaplan, “Meslek eğitimi akreditasyonu ve yetişkin eğitim akreditasyonunu da yazıyoruz. Onları da planladıktan sonra daha geniş bir katılımla Avrupa’ya göndereceğiz. Hem yetişkin bireylerimizi hem öğretmenlerimizi göndereceğiz.  Bu projeye ilgi duyan ordan döndüğünde il için faydalı olabilecek herkesi projemize dâhil ediyoruz. İlk dönemde buradan 46 katılımcımızı Avrupa’ya gönderdik. Geçen yıl 33 katılımcı. Bu yıl 46 kişilik bir katılımcı listemiz var. 2 alanda da akreditasyon projesini yazıyoruz. Eğer onlarda da geçerse daha çok kişiyi Erasmus fırsatlarından yararlandırmış olacağız.”  diye anlattı. 

 “AVRUPA ÜLKELERİNİ TANITTIK”

İşte Artvin’e rakip il İşte Artvin’e rakip il

Karadeniz Bakır İlkokulu’nda Sınıf Öğretmeni olan Zehra Öztürk, geçen sene Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı bir proje ile hareketlilikte Barselona’ya gitti.

Öztürk, burada edindikleri deneyimleri 4. Sınıf öğrencileri ile paylaşmak üzere Okuyan Artvin Kitap Kafe’de Erasmus Days etkinliği düzenledi.

Edindikleri deneyimleri kendi sınıflarında uyguladıklarını anlatan Öztürk, “Geldiğimiz de orada gördüğümüz birçok şeyi uygulamak için elimizden geleni yapıyoruz. Çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Burada Erasmus Günleri kapsamında etkinliğimizi yapmak için çocuklarımızla beraber toplandık. ‘Avrupa ülkelerini tanıtalım’ dedik. Güzel bir etkinlik oldu. Kitap Kafe’yi uzun süre kullanacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Ayşe ÖZDER