Ani refleksi ölümden kurtardı Ani refleksi ölümden kurtardı

Festivalin son gününde, bin 200 rakımlı KafkasörYaylası’ndaki arenada düzenlenen boğa güreşlerinde boğalar şampiyonluk için kıyasıya mücadele etti.

Artvin ve ilçelerinin yanı sıra Rize ve Erzurum illerinden de katılımın olduğu boğa güreşlerine toplam 108 boğa sahibi katıldı. Boğalar, baş, başaltı, küçük başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak, deste ve süperbaş olmak üzere 8 kategoride güreşti. Festivalin Perşembe günü düzenlenen yıldızlar boyunda ise 5 kategoride boğalar kıyasıya mücadele etti.

Boğa güreşleri, 200 yıllık bir geleneğe sahip ve kentte büyük ilgi görüyor. Boğa yetiştiricileri, 380 ile 950 kilogram arasında değişen ağırlıklardaki boğaları büyük bir özenle güreşlere hazırlıyor. Lazer, Vefa, Fırtına, Karagöz, Asparagas, Şakir, Adsız ve Horaz gibi ilginç isimlerle arenaya çıkan boğalar, birbirlerine üstünlük sağlamak için mücadele etti.

Festivalde boğa güreşlerini 20 bin kişi izlerken, 25 hakem ve 100 görevli etkinlikte yer aldı. Baş boğa sahibine 130 bin TL para ödülü verilirken, toplamda 800 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Boğa sahipleri ve boğalar, güreşler öncesinde sıkı bir hazırlık dönemi geçiriyor. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar, pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta ve mısır gibi özel besinlerle besleniyor. Arenaya çıkmadan önce boynuz ve doping kontrolünden geçirilen boğaların sivri boynuzları törpüleniyor ve idrar testine tabi tutuluyor.

Vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde arenadaki tribünlerde yerini alırken, tribünde yer bulamayanlar çadırlardan güreşleri takip etti.

Aynı zamanda boğacı olan ve yıllar boyunca festivalde hakemlik ve sunuculuk yapan Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, “Bu meydanda olmak benim için ayrı bir heyecan. Buna katkı sunmak ve belediye başkanı olarak burada olmak inanılmaz bir heyecan,” dedi. Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İnanılmaz bir katılım var. Bugün festivalimizin final günündeyiz. İl dışından ve il içinden gelen misafirlerimiz oldu. Bu yıl daha profesyonel bir çalışma sergiledik. Şükürler olsun ki kazasız belasız final gününe geldik. İnanılmaz bir heyecan var. Artvin’in yanı sıra diğer illerden gelen favori boğalar Kafkasör’e geldiler. Her boğacının en büyük hayali Kafkasör’de birinci olmaktır. Bu anlamda festivalimize emeği geçen herkese, boğacılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK