1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi(ASM) Diyetisyen odasında, TSM tarafından Gebe Sınıfı Eğitimi ve Anneler günü programı gerçekleştirildi.

Her pazartesi günleri gebelere eğitim veren Ebe Sevinç Özyer, Anneler Günü münasebetiyle etkinlik organize etti. Etkinlikte, Artvin Çoruh Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf Öğrencilerinden Melisa Değer ve Sakine Atik'e de yer aldı. 

Gebeliğin birer mucize olduğunu ifade eden Özyer, bu mucizevi süreci gebelerin fark etmeleri ve eşsiz deneyimi en güzel, en huzurlu, en sağlıklı şekilde geçirmeleri için tüm anne adaylarının bu eğitimleri almalarını istediklerini söyledi.

gebe2

Her kadının gebelik, doğum, lohusalık, yeni doğan bakımı ile ilgili bilgi alma hakkının olduğunu ifade eden Özyer, “Verdiğimiz eğitimlerde, tüm gebelerin doğum öncesi doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmalarını bilgilerinin güncellenmesi ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamaktır. Anne adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi, yeni rollerini benimsemesi ve doğum sonrası kullanılabilen üreme sağlığı yöntemleri ve yeni doğan bakımı konularında bilgi ve beceri kazandırmak hedeflenmektedir. Gebe ve gebeye doğumda ve sonrasında eşlik edecek yakınlarının yeterli bilgiye sahip olmaları da amaçlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Artvin Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından gebe sınıfı eğitimi hizmetinin verilmekte olduğunu ifade eden Özyer, eğitim yerinde geçici bir süreliğine değişiklik yaptıklarını ifade etti.

gebe3

Özyer, “Bilindiği üzere 2023 yılının Aralık ayında sağlık kompleksine taşınılmıştı. Sağlık Kompleksinde gebe sınıfının düzenlenmesi ve ulaşımın daha kolay olacağı zamana kadar anne adaylarımızın gebelik dönemini daha sağlıklı ve bilinçli geçirmelerine yardımcı olabilmek adına 1 Nolu ASM de Pazartesileri eğitimlerimize devam etmeye başladık.” dedi.

Artvin-Erzurum Kara Yolu Tek Şeritten Kontrollü Ulaşıma Açıldı Artvin-Erzurum Kara Yolu Tek Şeritten Kontrollü Ulaşıma Açıldı

Anneler günü programıyla birlikte eğitimlerini tamamlayan gebelere TSM Başkanı Feyza Kutay Yılmaz ve Ebe Sevinç Özyer eşliğinde sertifikalarını takdim edildi.

Özyer, programın yapılmasında katkıda bulunan İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu’na teşekkür etti.

gebe4

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT