Bugün saat 10.00 saatlerinde Merkez Kuledibi Şahintepe Mevkiinde site bahçesinde fark edilen geyik yavrusu vatandaşlar tarafından yetkililere bildirildi.

50 Metreden Dökülen Şelale Doğa Tutkunlarının Rotasında 50 Metreden Dökülen Şelale Doğa Tutkunlarının Rotasında

Ekiplerin bölgeye gelmesini bekleyen Ayşe Bayraktar ve İpek Tan Turan, Doğa Koruma Ekiplerinin geyik yavrusuna yaptıkları müdahale sırasında kaçtığını belirttiler.

Doğa Koruma Ekiplerinin hayvan kurtarma ekipmanları olmadan geyik yavrusuna müdahale etmeye çalıştıklarını dile getiren Ayşe Bayraktar ve İpek Tan Turan, yaşanılan olayı şu sözlerle anlatarak, “İlk etapta Hopa Arama Kurtarma Ekibi mesajımıza hızlıca dönüş yaptı ve gerekli yerlere bildirdi. HOPAK aracılığı ile bizimle iletişime geçen Doğa Koruma Ekipleri yarım saat içerisinde bulunduğumuz bölgeye intikal etti fakat donanımdan eksik, hayvan kurtarma ekipmanları olmadan müdahale etmeye çalıştı. Doğası gereği ürkek olan yavru geyik müdahale esnasında kaçtı. Peşinden takip eden ekip, ormana gittiğini belirterek olay yerinden ayrıldılar. Durumun açıkça vaziyeti, konu ile alakalı genel bir eksiklik olduğunu gösteriyor. Müdahale ve ekipman açısından tartışılır olup yapılan eylem çözüme odaklı değildir” ifadelerine yer verdi.

Yavru geyiğin yapılan müdahale nedeniyle kaçmasına tepki gösteren vatandaşlar “ Hopa’nın hayvan ve doğa sevenleri olarak bu konu ile ilgili ciddi kaygı duymaktayız. En kısa zaman da bu durumun dikkate alınmasını yetkililerden talep ediyoruz” diye konuştu.

Ayla ALKAN

Editör: AYLA ALKAN