Bu hafta mevsimi gelen birçok ürünün fiyatında düşüş gözlemlendi. Bazı ürünlerin fiyatında artış görülürken, tezgahlardaki birkaç ürünün fiyatı ise sabit kaldı.

Mevsimi gelen meyvelerin ve sebzelerin Pazar tezgahlarında ilk haftalarda yüksek fiyatlardan satılması vatandaşların dikkatini çekmişti. Bu hafta ise mevsimi gelen ve tezgaha tek tek dizilen ürünlerin çoğunun fiyatlarında düşüş görüldü.

Pazar esnafı Ercan Noyan, yaz mevsimi geldikçe sebzelerin ve meyvelerin arttığını ifade ederek, “Domatesin, salatalığın, biberin, patlıcanın, meyvelerin mevsimi olduğu için fiyatları geri geri geliyor. Aslında daha çok düşer ama masraflar yüksek olduğu için yapabileceğimiz daha fazla bir şey maalesef olmuyor.” şeklinde konuştu.

pazar3

Fiyatı düşen ürünler

Geçtiğimiz haftalarda 25 lira olan kuru soğanın fiyatında düşüş gözlemlendi. Kuru soğan bu hafta 15 liradan satışa sunuldu. Pazar tezgahlarında karpuzun fiyatında değişiklik gözlemlendi ve 40 liradan satışa sunulan karpuzun kilosunun fiyatı 20 liraya düştü. Geçtiğimiz hafta 75 liradan satışa sunulan kavun bu hafta 40 liradan tezgaha yerleşti. Sezonu başında 150 liradan satışa sunulmaya başlanan nektari ve kayısının fiyatında düşüş görüldü. Kayısı ve nektari 75 liradan satışa sunuldu. Geçtiğimiz haftalarda 100 liradan satışa sunulan yeni dünyanın fiyatında düşüş görüldü. Yeni dünya 70 liradan satışa sunuldu. Geçtiğimiz haftalarda 200 liradan satışa sunularak tezgahın en pahalı ürünü olan erik bu hafta 125 liradan satışa sunuldu. 

Fiyatı artan ürünler

Yine geçtiğimiz haftalarda 120 liradan satışa sunulan çileğe 5 lira zam gelerek 125 liradan satışa sunuldu. Geçtiğimiz haftalarda 40 liradan satışa sunulan elma bu hafta 50 liradan satıldı. Geçtiğimiz haftalarda 70 lira olan deveci armudun fiyatına 5 lira zam gelerek bu hafta 75 liradan satışa sunuldu.

Fiyatı sabit kalan ürünler

7 buçuk lira olan limonun, 25 liradan satışa sunulan taze patatesin, 30 lira olan domates ve salatalığın, 40 lira olan organik domatesin, patlıcanın, biberin, kabağın ve havucun, 70 lira olan muzun, 100 liradan satışa sunulan kirazın fiyatı bu hafta sabit kaldı.

Fasulye 60 liradan, ithal muz 100 liradan, üzüm 125 liradan, mantar 150 liradan satışa sunuldu.

Iashvılı'den Artvin’e Ziyaret Iashvılı'den Artvin’e Ziyaret

pazar2

Editör: AYLA ALKAN