TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik Yargıtay kararı dün TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Kararın okunmasıyla birlikte Atalay'ın vekilliği düşürülmüş oldu. TİP'in milletvekili sayısı da 3'e düşerken TİP Artvin İl Örgütü’de Hopa’da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hopa Belediye parkından itibaren başlayan yürüyüş Hopa ara sokaklarından devam edilerek meydanda son buldu.

Hopa Meydanında basın açıklamasını okuyan TİP Hopa Belediye Başkan Adayı Öznür Altınkaya Kotil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Can Atalay’ın Hatay Milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin şu sözleri dile getirdi “Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş yurt dışındayken Yargıtay'ın Hatay Milletvekilimiz Can Atalay hakkında verdiği hukuk dışı karar AKP Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından Meclis kürsüsünden okutulmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün Hatay halkınım iradesini yok sayan bir karara imza atarak Can Atalay'ın milletvekilliğini düşürmüştür.”

WhatsApp Image 2024-01-31 at 13.19.36

14 Mayıs Genel Seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi tarafından Can Atalay’ın milletvekili olması Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilerek Hatay halkının iradesi ile Can Atalay Hatay milletvekili seçilerek mazbatasını eline aldığı belirtildi. Kotil, konuşmasının devamında “Meclis'te milletvekillerinin yemin etmek için kürsüye çağırıldığı esnada Can Atalay'ın adı 'Hatay milletvekili olarak okunmuş ve Can Atalay partimiz tarafından Meclis Başkanlığı için aday gösterilmiştir. Can Atalay'ın Meclis Başkanlığıma adaylığı kabul edilmiş, ayrıca Meclis'teki tüm siyasi partilerin oy birliği ile Can Atalay, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi olmuştur. Dolayısıyla, ortada Can Atalay'ın milletvekili sıfatı kazandığına dair hiçbir süphe yoktur” dedi.

Can Atalay’ın tahliye edilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvurular neticesinde Milletvekili Can Atalay’ın hukuksuz tutukluluğun devam ettiği ifade edilerek “Tüm bunlara rağmen Can Atalay'ın tahliye edilmemesine ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunda Anayasa Mahkemesi, Can Atalay'ın derhal tahliye edilmesine karar vermiştir. Karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş olsa da mahkeme kararın gereğini yerine getirmeyerek dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa'yı tanımamaya devam ederek AYM kararını hiçe sayan, hukuken bir karar olarak dahi adlandırılamayacak bir metne imza atmıştır”

“Bu hukuksuzluk üstüne AYM'ye bir başvuru daha yapılmış ve bu kez AYM, dosyanın görevli ve yetkili mahkeme olan İstanbul 13. gönderilmesine ve Ağır Ceza Mahkemesine Can Atalay'ın derhal tahliye edilmesine oy birliğiyle karar vermiştir. Bu süreç yine aynı şekilde sürmüş ve milletvekilimizin hukuksuz tutukluluğu devam etmiştir. Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu Darbe girişiminin bir ortağı haline gelmiştir. AYM kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki Anayasa hükmü önce Yargıtay tarafından, ardından da TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırılmıştır” diye konuştu.

“Hatay Halkı Vekiline Kavuşacak”

Hopa Meydanından halka çağrı yapan Türkiye İşçi Partilileri, “Türkiye'de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı, TBMM tarafından tescillenmiştir. Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, 'öyle olsun' diyeceğiz. Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz. Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak bir payı olanlara, kararın altına imza atanlara sesleniyoruz: Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi Direnişi'ni kirletebileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkum ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka vereceksiniz. Halkımıza da buradan bir çağrı yapıyoruz: Biz, Saray'dan büyüğüz, biz iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden şimdi bir kez daha yan yana gelmek, yeniden mücadele etmek zorundayız. Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak” ifadelerine yer verdi.

Gençlik Hareketi Seçime Dair Tavrını Açıkladı Gençlik Hareketi Seçime Dair Tavrını Açıkladı

Düzenlenen basın açıklamasında; Türkiye İşçi Partilileri, CHP Hopa İlçe Örgütü, Hopa Belediye Başkan Adayı Utku Cihan, Kemalpaşa CHP Belediye Başkan Adayı Erhan Yılmaz ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Ayla ALKAN

WhatsApp Image 2024-01-31 at 13.23.29