Rektör Bilgin, birinci cildi tamamlanan ‘Artvin Tarihi İlk Çağ’dan 1918’e’ isimli kitabının ikinci cildi için hazırlıklarının devam ettiğini ifade ederek kitap hakkında, “Artvin tarihine biz gelir gelmez önem verdik. Şimdi ise yakın bir zaman içerisinde kitabın ikinci cildi tamamlanacak” dedi.

 “Üniversite yönetimi olarak üniversitemizi akademik bakımdan ele aldığımızda 5 sütün üzerinde değerlendiriyoruz. İnşa ediyoruz ve çalışmalarımızı yürütüyoruz” diyen Rektör Bilgin, bunlardan birincisinin eğitimin kalitesini yükseltmek yani, kalitesi yüksek bir eğitim ortaya çıkartmak olduğunu ifade etti. Bu bağlamda yayın sayısını çoğalmak ve bilimsel çalışmalarla ilgili değişik alanlarda çalışmaları arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Artvin Tarihi (1)-1

“Artvin geçmişi tarihi derinliklere dayanan bir kültür köprüsü, serhat şehri olan önemli bir şehir.” diyen Rektör Bilgin, “Artvin malum Kafkas coğrafyasında, iklimlerin geçiş noktasında Kafkasya koridorunda önemli bir tarihi şehrimizdir. Bununla ilgili çalışmayı başlattık. Güzel bir çalışma oldu. Birinci cildini tamamladık. Şimdi ikinci cildi için hazırlıklar devam ediyor. Biz istedik ki Artvin’in tarihi zenginlikleri, kültürel zenginlikleri, sanatsal zenginlikleri Artvin’in jeopolitik önemi bilimsel olarak incelensin araştırılsın ve okuyuculara takdim edilsin. Bu sebepten dolayı biz Artvin Tarihi çalışmamıza gelir gelmez önem verdik ve ilk kitabımızın ilk cildi tamamlandı. Şimdi yakın bir zaman içerisinde ikinci cildi de tamamlanacak böylece Artvin tarihine yönelik ilk çalışmalarımız tamamlanmış olacak. Bu ‘Artvin tarihi tamam, iki cilt yazdık, oldu’ demek değildir” diyerek bunun daha başlangıç olduğunu ifade etti.

 “BUNDAN SONRA DA BU SÜREÇ DEVAM EDECEK”

Artvin'de korkutan yangın Artvin'de korkutan yangın

Artvin Tarihi (2)-1

Bilgin, bunlara ek olarak “ Artvin’in bir önemli yönü de nedir? İhtisas sahamız olan Tıbbi Aromatik ile ilgili olarak Artvin’deki tıbbi aromatik bitkiler, endemik bitkiler bunların özellikleriyle ilgili bir kitap çalışması var. Bu kitap çalışmasıyla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Bitireceğiz” diye anlattı.

Sözlerine “Artvin ile ilgili her alanda çalışmalar devam ediyor” diye ekleyen Bilgin, çalışmalarından şu şekilde bahsetti; “Gerek ihtisas sahamız olan tıbbi aromatik bitkiler olsun gerek bilimsel sahada olsun gerekte tarihsel sosyokültürel siyasi alanlarda değişik alanlarda bu bilimsel çalışmalar devam edecek. Bu bizim aynı zamanda sosyokültürel değerlere de verdiğimiz önemi ortaya koyar.”

Ayşe ÖZDER