31 Mart Yerel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olan Belediye Başkan Adaylarına CHP’nin önde gelen isimlerinden Murat Karayalçın, destek ziyaretleri düzenliyor.

Macahel’de kar temizliği sürüyor Macahel’de kar temizliği sürüyor

Bu kapsamda CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Ercan Orhan’a desteğini bildirmek için ilçeye gelen Karayalçın, İsmet Acar Sosyal Tesislerinde partililer ile bir araya geldi.

Burada partililere seslenen Karayalçın, Orhan’ın ilçeye yaptığı çalışmaları yerinde incelediğini ve beğendiğini belirtti.

Belediye Başkanı’nın ufku olması gerektiğini belirten Karayalçın, “Belediye Başkanı kentin geleceğine ilişkin hemşirilerinin geleceğine ilişkin hayal kurabilmeli. Ercan Başkan bana çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Borçka hayallerini anlatı eski bir Belediye Başkanı olarak eski Genel Başkan olarak kıdemli bir CHP’li olarak çok hoşuma gitti kendisini kutluyorum. Bu CHP’lilere verilecek hizmet değil öyle bir derdi de yok zaten hangi partiye mensup olurlarsa olsunlar tüm Borçkalıları dikkate alıyor. Olması gereken de bu zaten böyle bir yaklaşım sergilenebilmeli.” dedi.

Murat karayalçın Borçka 2

Sosyal demokrat belediyeciliğin nasıl yapıldığına ilişkin açıklamalarda bulunan Karayalçın, “Kent hizmetler kentte yaşayan herkese partisi ne olursa olsun, hangi gelir grubunda bulunuyorlarsa bulunsunlar herkese eşit bir biçimde ve ücretsiz bir biçimde sunulabilmelidir. Özellikle de yoksul kent hemşerileri için bunu büyük bir önem taşıdığını düşünüyorum. Kent hizmetlerinin kaliteli olması gerekiyor. Kaliteli kent hizmetinin de bir ticari meta olmaktan çıkarılması gerekiyor. Bir meta olmadan, ticari ürün olmadan kaliteli kent hizmetlerini herkese sunmak gerekiyor. Bana sosyal demokrat belediyeciliğin özü nedir diye sorarsanız sosyal demokrat belediyeciliğin özü budur derim. Kentin yönetimine hemşerilerin katılması gerekir. Belediyeler insanlara en yakın hizmet birimleridir. Kaymakama göre bir valiye göre bir bakana göre başbakana cumhurbaşkanına göre belediye başkanı sizlere daha yakındır. Hangi parti mensubu olurlarsa olsunlar. O nedenle hizmetlerin kamu hizmetlerini büyük ölçüde yerel yönetimler tarafından sunulması öngörülmektedir. Ama bunu yaparken Belediye Başkanı, meclis üyeleriyle birlikte yönetici kadrolarıyla birlikte sizlere hizmet sunarken sevgili Borçkalılar sizin görüşlerinizi, değerlendirmelerinizi, sizin katkılarınızı almak durumundadır, hatta almak zorundadır. Kenti birlikte öğreneceksiniz. Yeni kaymaktan seçmiyorsunuz, yeni bir vali seçmiyorsunuz, içinizden birini seçimle getiriyorsunuz. Tayinle gelmiyor bu kişi siz seçiyorsunuz. Seçtikten sonra da başka başkanla birlikte olabilmelisiniz belediyenin yönetiminde görüşlerinizle katkılarınızla yer alabilmelisiniz.” diye konuştu.

İktidar partisi olmazsa hizmet olmaz sözünün yanlış olduğunu belirten Karayalçın, konuşmasında şunları da kaydetti: “Sosyal belediyecilik diyoruz, sosyal demokrat belediyecilik diyoruz, halkçı belediyecilik diyoruz, CHP belediyeciliği diyoruz farklı isimler kullanıyoruz. Aslında bizim inançlarımız ve bizim birikimimiz sonuçta ister Borçka’da olsun ister Ankara’da olsun Türkiye’nin neresinde olursa olsun hepimizi belli bir uygulamaya taşıyor. Bizim inancımız Atatürkçülüktür, bizim inancımız sosyal demokrasidir. Bizim inancımız aydınlanmadır. Atatürkçü, sosyal demokrat ve aydınlanmacı bir düşünceyi taşıyanlar, kendi inançları doğrultusunda uygulamaya başladıklarında her yerde birbirine benzer sosyal demokrat belediyecilik diye adlandırdığımız bir yapı ortaya çıkıyor. 

Belediye gelirleri kimsenin lütfu değildir. İktidar partisinin, cumhurbaşkanının, başbakanının keyfiyle belediyelere kaynak verilmez. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir muz Cumhuriyeti değilse, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yasaları belediyelere nasıl kaynak verilmesi gerektiğini açıklamıştır. O kaynak iktidarın verdiği kaynak değildir. Belediyenin öz geliri de değildir. Belediye öz Maliye Bakanlığı aracılığıyla alır. Belediyeler doğrudan vergi toplama emlak vergisinin dışında. Belediyelerin vergi toplamasının pahalı olabileceğini düşünülerek devlet demiştir ki vergiyi ben toplayayım. Sonra yasalar uyarınca buradan sana gelen kaynakları da aktarayım, yapılan budur, biz kaynak verdik, biz yardımcı olduk. Biz olmasaydık bu işler olmasaydı şeklindeki açıklamalar doğru değil.”

Editör: HİKMET BAŞAR