1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karara göre, her yıl 3 Mayıs günü kutlanmakta olan Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kars, tüm basın emekçilerine demokrasinin ve adaletin tesis edildiği aydınlık yarınlar diledi.

Yerel basının gün geçtikçe eridiğini ifade eden Kars, zorlu şatlarda basın emekçilerinin görevlerini büyük bir özveriyle sürdürdüklerini kaydetti.

Artvin'de Tasarruf Tedbirleri Toplantısı Yapıldı Artvin'de Tasarruf Tedbirleri Toplantısı Yapıldı

Kars, yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Basın Özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayası’nda güvence altına alınmıştır. Basın, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsuru,  geçmişte ve günümüzde enformasyonun en etkili aracıdır. Demokrasinin yasama, yürütme, yargı ile birlikte, dördüncü sacayağıdır.  Basın, görevini tam anlamıyla yapabilmesi ve yaptığı görevin amacına ulaşması için özgür ve bağımsız olmalıdır. Ne yazık ki bu durum, günümüzde ülkemiz şartlarına bakıldığında, tartışmaya açık konulardır.  Belli bir kesim hariç, basın kuruluşları ve emekçileri,  görevlerini icra etme noktasında, içinde bulundukları durumdan memnun değildir. 

Ulusal basının neredeyse tek sesli hale geldiği, yerel basının ise gün geçtikçe eridiği bu zorlu şatlarda basın emekçileri,  görevlerini büyük bir özveriyle sürdürmektedir.

Her ne olursa olsun bizler,  basın ve ifade özgürlüğü ile düşüncenin önüne konmak istenen tüm engelleri aşmaya kararlıyız. Çünkü basın özgürlüğü sadece gazetecilerin değil, tüm toplumun özgürlüğünü ve demokratik haklarını temsil etmektedir.

Bu düşüncelerle, tüm basın emekçilerinin  ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü’ kutluyor, tüm dünyada ve ülkemizde demokrasinin, hak, hukuk ve adaletin tam olarak tesis edildiği,  aydınlık yarınlar diliyorum.”

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT