Borçka Vehbi Alparslan Caddesinde köy halkına hitap edecek ürünler satan İbrahim Sarıahmetoğlu, senede 20-25 tona yakın kaya tuzu satışı gerçekleştiriyor.

Zincir Marketlerin çoğalması ile köy halkına hitap etmeye çalışan Sarıahmetoğlu, kara lastik, gaz lambasının yanı sıra kaya tuzu satışı gerçekleştiriyor.

Borçka yolu normale dönüyor Borçka yolu normale dönüyor

Kaya tuzunun insanlara ve hayvanlara faydası olduğunu söyleyerek kaya tuzuna yağmur suyu değmedikçe bozulma yaşanmayacağını aktardı.

WhatsApp Image 2024-02-08 at 15.08.37

Iğdır, Ağrı ve Ardahan’dan çıkartılan doğal kaya tuzlarını Borçka’da satışa koyan esnaf Sarıahmetoğlu, “Köylüye yarayan malzemeler satmaya çalışıyoruz. Tamamen doğal Iğdır, Ağrı, Ardahan tarafından çıkıp buraya gelen hayvanların yediği daha çok dil biti olan hayvanlara verilir. Bunu yiyen hayvan daha çok su ve yem yiyerek daha çok kilo almasına vesile oluyor. İçindeki mineralleri karşılamış oluyor tamamen doğal. Bunu buradaki köylü halka satıyoruz. Senede 20-25 tona yakın sevkiyat oluyor. Borçka’daki köylerde hayvancılık azaldı ama yine de belli ölçüde satılıyor” dedi.

Borçka’da geniş çaplı ve yoğun bir şekilde kaya tuzu satışını kendisinin gerçekleştirdiğini vurgulayan esnaf “Burada geniş çaplı olarak satan biz barız. Satan birkaç yer daha var ama en çok senede satım yapan biziz. Bunun yanında çoğunluk olarak kara lastiği gibi köy halkına hitap edecek şeyler satıyoruz. Marketler çoğalınca bizlerde mecbur köy halkına hitap etmeye çalışıyoruz hem de kendi ticaretimizi yürütelim diye” ifadelerine yer verdi.

İbrahim Sarıahmetoğlu son olarak kaya tuzunun radyosyonu çekmesi nedeni ile vatandaşların da talep gösterdiğini belirtti.

Ayla ALKAN