Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik ara ve yarıyıl tatil döneminde düzenlenecek umre turları kayıt dönemi başladı.

Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı, kayıtların başladığını ifade ederek başvurmak isteyenleri “Son müracaat tarihini beklemesinler” şeklinde uyardı ve kotanın dolma ihtimalini vurguladı. 

Kontenjanların sınırlı olduğu öğrencilere yönelik Umre Turları başlıyor. Tur tarihleri şu şekilde: Birinci Dönem Ara Tatil (7 Günlük Gidiş tarihi: 11 Kasım) Yarıyıl Tatili (7 Günlük Gidiş tarihi 20-24 Ocak 2024) 11 Günlük Gidiş tarihi: 20-24 Ocak 2024)

Başvuru ve kayıt işlemlerini anlatan Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı, şunları söyledi:

“En güzel zeytin bizim köyün zeytinidir” “En güzel zeytin bizim köyün zeytinidir”

“Umreye gitmek isteyenler ilan edilen umre turuna ait banka kodu ile Hac ve Umre Muhasebe Koordinatörlüğünce anlaşmalı bankalara açtırılan umre kurumsal tahsilat hesabına ücretini peşin olarak yatıracaklardır. Ücretler Halk Bankası, Vakıf Bankası, Ziraat Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Emlak Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası Şubelerinden yatırılabilecektir. Ücretini yatıran umre yolcuları il/ilçe müftülüğüne müracaat ederek veya elektronik ortamda e-devlet üzerinden kayıtlarını yapabileceklerdir. Umre yolcusu 2023-2024 umre kayıt form dilekçesini 2 nüsha halinde doldurarak  müftülüğümüze teslim edecektir. Müftülüğümüze geçerlilik süresi en az bir (1) yıl olan pasaport teslim edilecektir. Umre yolcusu banka dekontu ile birlikte il sağlık müdürlüklerince belirlenen sağlık merkezlerinden birine giderek, Konjuge Meningokoksit Menenjit aşısını yaptıracak ve aşı kartını umre süresi boyunca yanında bulunduracaktır. Öğrencilerin ilan edilmiş olan indirimli fiyatlardan yararlanabilmesi için dönüş tarihi itibarıyla 12-25 yaş arası olması (26 yaşından gün almamış olması) ve kesin kayıttan önce THY miles&smiles üyeliklerini yaptırarak (İlgili telefon: 444 0 849) aktivasyon işlemini tamamlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu üyeliğini yaptırmayan, aktivasyon işlemini tamamlamayan öğrencilerin öğrenci indiriminden faydalanma imkanı bulunmamaktadır. 26 yaşından gün alanlar gitmek istemeleri halinde veli ücreti ödeyeceklerdir. Mekke'de Harem'e ulaşım servislerle sağlanacaktır. Medine'de ise oteller Mescid-i Nebevi'ye yürüme mesafesindedir”

Müftü Harmancı, “Kayıtlar için acele ediniz, kontenjanlar son başvuru tarihinden önce dolabilmektedir” diyerek şunları söyledi; “Uçakların gidiş geliş tarihlerinde yoğunluk, slot durumu veya olağan dışı durumlar ve diğer etkenler sebebiyle değişiklik olabilmektedir. Bu gibi istisnai durumlarda Kafilelerin uçuşları broşür dışına çıkılarak en fazla 7 gün önce veya sonrasına planlama yapılabilecektir. Herhangi bir sebeple umre vizesi alındıktan sonra vazgeçen ziyaretçilerden umre vize ücreti kesintisi yapılacaktır. Aynı ilden kayıt yaptırıp farklı havalimanı seçenler iç hat bağlantısı imkanı olmaması durumunda kayıt yapılan ilin seyahat şartlarına uygun hareket edecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı belirtilen programların iptaline, gidiş-dönüş tarihlerinde değişiklik yapmaya ve gerekli hallerde her türlü tedbiri almaya yetkilidir.”

Müftü Harmancı, “Mekke-Medine otel konaklama, yiyecek, içecek, Cidde - Mekke- Medine arası ulaşım, uçak bileti, vize alımı, Mekke servis hizmeti, Mekke ve Medine ziyaret yerleri Umre yolcularına verilecek hizmetlerdir” diyerek Umre yolcularına verilecek eser ve malzemelerden şu şekilde bahsetti: “Kur'an-ı Kerim, Umre Yolcusu Rehberi, Kutsal Iklimde Dua, Tavaf ve Sa'y duaları, Seyahat El Çantası Seccade, Tespih ve Sırt Çantası, Maske”

Ayşe ÖZDER