Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar kışlık konserve hazırlıklarına başladı. Konserve maliyetleri Artvin’de yüzde 400 arttı.

İl Müftülüğünden Engelliler Haftası Ziyaretleri İl Müftülüğünden Engelliler Haftası Ziyaretleri

Artvin’de kendi yetiştirdiği sebzeleri satan Hatice Yavuz, kışlık konserve hazırlamayanların bu saatten sonra daha pahalıya hazırlayacaklarını aktardı.

Artan maliyetlerden dolayı vatandaşların artık kışlık değil haftalık hazırlık yaptığını ifade eden Yavuz, “Maliyetler çok fazla oldu. En az 4’e katlandı maliyetler. Her şey bayağı pahalı. Kışlık hazırlığını erken yapanlar daha şanslı çünkü kahvaltılık sos ya da menemenlik domates konservesi için maliyet daha da arttı. Bu saatten sonra yapanlar daha pahalıya yapacak. Bu yıl verim daha azdı akaryakıtta pahalı olunca mecburen bu tezgaha yansıdı” dedi.

Geçen yıla göre müşteri oranında azalma olduğuna vurgu yapan Yavuz, “Geçen yıl 100 liraya kış hazırlığını yapan bu yıl 400 liraya yapacak. Vatandaş zor durumda bizler zor durumdayız” diye konuştu.

Kışlık hazırlığına yeni başladığını ifade eden Nurşen Uzun, “Her yıl kış hazırlığı yapmaya çalışıyoruz. Konserveler, kahvaltılık soslar, turşular hazırlıyoruz. Bu yıl maliyetler arttığı için konserve sayımızda azalma oldu tabi. Biraz geç kaldığım için fiyatlar da iyice artmış.” ifadelerini kullandı.

Ayla ALKAN