Artvin’de seçimi Erdoğan önde bitirdi Artvin’de seçimi Erdoğan önde bitirdi

Artvin’de okuyan öğrencileri, dünyadaki yaşıtlarıyla yarışabileceği seviye çıkarmaya çalıştıklarını belirten Acar, eğitimde fırsat eşitliği kapsamında köylerde çalışmalar yaptıklarını ileriye dönük köylerde kültür sanat yaşam merkezleri yapmayı planladıklarını söyledi. 

Hayat Boyu Öğrenme konusunda Artvin’in Türkiye’de ilk sıralarda olduğunu belirten Acar, vatandaşların istediği doğrultusunda köylerde istenilen kursaların açılabildiğini söyledi. 

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Müdürü Fahri Acar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
“Yoğun bir yılı geride bırakıyoruz. Son bir aya girdik. Özellikle 8 ve 12’inci sınıf öğrencileri için sınav hazırlıklarını tamamlama zamanı. Tabiki bu sene pandemi döneminden çıkıp eğitime odaklanmışken maalesef ülkemizde büyük bir deprem felaketi yaşadık ve okullarımız tatil oldu. Her şeye rağmen çocuklarımızın motivasyonunu artırmak için eğitim-öğretime yoğunlaşmak istedik. 

Bu sen önceki yıllara göre farklı olarak akademik başarıların yanında sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerde de Artvin’i ön plana çıkarmaya çalıştık. Her kategorilerde, projelerde, akademik anlamda eğitim kenti, yeşilin başkenti güzel şehrimiz Artvin’in sevgili çocuklarına en iyi olanakları sunmaya çalıştık. 

Okul okul geziyoruz ve öğrencilere söylüyoruz ama velilere de söylemek gerekiyor. Lütfen son bir ayı çok iyi değerlendirelim. Çünkü hem velilerimiz hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz olarak bizler çok emek ediyoruz çocukların en üst performansla sınavları geçmek için. 

Artvin’de okuyan öğrencilerimiz için okullarımızı ideal öğrenme alanları olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ama başarıyı destekleyen okul dışı öğrenme ortamları dediğimiz özellikle aile ortamı gerçekten de zaman zaman başarıda okulun önüne geçecek düzeyde belirleyici olabiliyor. Kırsalı çok olan bölgeyiz ve rica ediyorum velilerimize çocukların dikkatleri başka yöne çekmesinler. Bağ, bahçe, hayvan bakımı gibi sınava kadar çocuklarımızı bunlardan alı koyalım. Çünkü son düzlük diyoruz ve biz istiyoruz ki Artvin zaten eğitimiyle marka bir şehir ama eğitimde ki tüm parametrelerin eşlik ettiği bir şehir olsun.

Artvin’de okuyan çocuklarımızın dünyadaki yaşıtlarıyla yarışabildiği, dil yeterliliğin olduğu, teknolojik yeterliliklerin olduğu, milli manevi değerlerini benimsemiş ve ülkesini yüceltmek için çabalayan bir birey olarak topluma kazandırmak istiyoruz. Bunu yaparken de bütün iyi yönleriyle, yetenekleriyle geliştirmek istiyoruz. amacımız şu;

Artvin’imiz maalesef göç veren bir il ama artık eğitimde göç alan bir Artvin istiyoruz Milli Eğitim fertleri olarak tamamen buna odaklandık ve çocuklarımız iyi eğitim alsın diye Artvin’de yaşamaya başlandığı bir eğitim kenti amaçlıyoruz.  

Biz köy okullarını açmak için alyapımızı sürdürüyoruz. Bakanlığımızın da temel stratejilerinden birisi bu. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla kırsaldaki çocuklarımıza da en iyi olanakları sunmak adına buradaki çocuklarımızın köye bir dönüşü olduğunda köye yaşam merkezleri olarak köy okullarımızın tamamını elden geçirmeye başladık. İleriye dönük burada köy kültür sanat merkezi, orada ana sınıflarımızın varsa örgün eğitimi ilkokulların açıldığı yerler haline getireceğiz. 

Şu anda bizim hayat boyu öğrenme sistemizde çok güçlü. Bu konu özellinde baktığınızda Türkiye’de 3’üncü, 4’üncü oluyoruz. Vatandaş istesin, istediği her köye usta öğretici gönderip istediği kursları açabilir.”

Ali Eray ÇELİK