Borçka’da Bozuk Yollar Yenileniyor Borçka’da Bozuk Yollar Yenileniyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranları yükseltildi. Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’te yüzde 7.5’ten kredi çeken bir esnaf yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredi faiz oranlarına tepki gösteren Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, yapılan uygulamanın esnafa ve sanatkarlara zülüm olduğunu vurguladı.

Faizlerin artırılmasıyla birlikte zor durumda olan esnafların daha çok zorlanacağını söyleyen Özkurt, “Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandıkları kredilere geriye dönük yaklaşık on puanlık bir yükseltme yapılarak faizlerin artması zaten zor durumda olan esnafımıza ayrıca bir yük daha getirmiştir. Esnaf ve sanatkarımıza devlet destekli olarak kullandırılan, esnafımız da kendi hesabını yaparak ve devletine güvenerek kullandığı bu kredilerdeki faiz oranlarının daha sonra şartlar değişti diyerek vicdanlarda yer bulmayan oran yükseltilmesi uygulamasının düzeltileceğini umut ediyoruz. Uygulamanın iptali için elimizden gelen bütün gayreti ve mücadeleyi göstereceğiz” dedi.

Uygulanan kredilerin yeni faiz oranları hakkında bilgi veren Özkurt, “% 7.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 17 olarak güncellenmiş, % 8.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 18 olarak güncellenmiş, % 9.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 21 olarak güncellenmiş, % 12.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 24 olarak güncellenmiş, % 15 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 24 olarak güncellenmiş % 17.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 25 olarak güncellenmiş, % 20 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 26 olarak güncellenmiş, % 22.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 27 olarak güncellenmiş, % 24 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 28 olarak güncellenmiş, % 25 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 29 olarak otomatik güncellenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Editör: AYŞE ÖZDER