Borçka Kaymakamlığı tarafından Şan Sokak yenilenerek yeni yüzüyle “Kültür Sokağı” adıyla açılışı gerçekleştirildi.

Kültür Sokağı’nın açılışı Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, STK’lar, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve Borçka halkının katılımı ile gerçekleşti.  

Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.06 (2)

Atıl durumda olan sokağı renkli şemsiyeler eşliğinde renklendirilerek duvara asılı çini işlemeler ve sergi alanı ile birlikte Kültür Sokağı Borçka halkına güzelleştirilerek sunuldu. İlçede proje kapsamında deri işlemesi ve çini sanatıyla üretilen ürünler duvarlara ve alana yerleştirilerek sanatseverler ve Borçka halkı ile buluşturuldu.

Açılış konuşmasında Borçka’nın daha güzel gözükmesi için çaba sarf ettiklerini söyleyen Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, kentteki vatandaşların ve dışarıdan gelen turistlerin bundan faydalanmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Kaymakam Contarlı konuşmasının devamında “Borçka’mız için düşündüğümüz bu yer buradaki arkadaşlarımızın yoğun çabası ve emeği ile belediyemizin, iş adamlarının katkılarıyla oluşturduğumuz bir sokak. Burası Borçka’lının kendi talepleri ile oluşan bir sokak. Borçka’da ki çok kıymetli ablalarımızın, hocalarımızın emekleri ile oluşan bir sokak. Borçka’nın ihtiyacı olan bir sokak olduğunu düşünmemizin sebebi şudur; Borçka’ya ilk geldiğim gün ve daha sonraki günlerde esnaflarımız hep bize şöyle söylediler ‘burada bir turist akını var ama turist çarşıya hiç girmiyor’ daha sonrasında uygun bir ortam oluştu ve burada hem deri projesi hem de çini projesi yapan ablalarımız ve kardeşlerimiz vardı. Borçka’mızın daha güzel görünmesi için, atıl bir sokağın kalmaması için elimizden geleni yaptık her birinize geldiğiniz için burada emek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Basın mensuplarına da teşekkür ederim onlarda bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar ve her zaman yanımızda oldular

Arkadaşlarımızın yarattığı farklılıkla bu işe girebildik. Şemsiyedeki renkler hepimizin, bu ülke hepimizin, bu millet hepimizin biz sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışan işler yaparız. Biz sadece Türk bayrağına, gazi paşaya yakışan işleri yaparız. Bizim bu sokakta ana niyetimiz şuydu her atıl kalan sokakta bir kardeşimizin hayatına dokunmak. O yüzden tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.07

Açılışta konuşma yapan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Borçka’da ilk kez böyle bir çalışmanın yapılması ve sayın kaymakamlığımızın başkanlığında yapılması son derece mutluluk verici. Bizlerede belediye olarak sivil toplum örgütleri ve iş insanlarının katkılarıyla böyle bir fikir geldiğinde bizde çok olumlu yaklaştık. Buradaki şemsiyeler gökkuşağının rengini ifade ediyor ve cıvıl cıvıl olmasını sağlıyor. Mühendis arkadaşımızın da ellerine sağlık. Sayın kaymakamımıza da böyle bir etkinliğe öncülük ettiği için kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Köpeği Darp Edene Adli İşlem Köpeği Darp Edene Adli İşlem

Konuşmaların ardından protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi. Ardından Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Belediye Başkanı Ercan Orhan protokol eşliğinde sokağı gezdi. Kültür sokağına koyulan ürünlerin mimarlarına teşekkür edilerek, esnaflar ile sohbet edildi.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.08Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.08 (1)Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.00Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.05Whatsapp Image 2024 04 30 At 15.46.06

Editör: AYŞE ÖZDER