Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Camili Havzası güzergâhında bulunan ve Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olarak gösterilen tabiat parkı, doğanın canlanması, yeşermesi ve havaların ısınmasıyla yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 12.27.31 (1)

Toplam 368 hektar alana sahip tabiat parkı, meşhur Karagöl'ü, bozulmamış doğası, yaşlı ormanları, zengin bitki örtüsü, yürüyüş yolları ve kamp alanlarıyla doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Artvin'de yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği turizm merkezleri arasında başı çeken Borçka Karagöl Tabiat Parkı'nda bu yıl 1 milyonun üzerinde ziyaretçi hedefleniyor.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 12.27.31 (2)

Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı   Borçka Karagöl'ün, UNESCO tarafından Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olarak ilan edilen Macahel'le birlikte Artvin'in incisi niteliğindeki en önemli turizm merkezi olduğunu söyledi.

Bölgenin zengin bir bitki çeşitliğine sahip olduğuna vurgu yapan Contarlı, "Buraya turisti çeken şey doğa turizmi. Doğanın sonbahar ve ilkbahar başta olmak üzere dört mevsim ayrı güzelliği var. Gelip görünmesi gereken bir coğrafya. Karagöl bakir, güzel bir alan. Yıllık 1 milyona yakın turist alan bir bölge. Karadeniz'e tura çıkan her turistin görmek istediği bir alan" dedi.

Artvin'in gelişime açık bir bölge olduğunu kaydeden Contarlı, "Özellikle Borçka Karagöl çok hızlı gelişen bir. Rize ve Gürcistan arasında turizm ağanın ortasında bir noktadayız. Borçka Karagöl için 1 milyon ziyaretçi bizim için yetersiz, biz bu sayının da üzerine çıkmak işitiyoruz. Akın akın insanlar buraya gelsin istiyoruz." dedi.

Gümüşhane'den Karagöl'e Doktor Cem Keskin de Artvin'in Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in en güzel illerinden olduğunu söyledi.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 12.38.33 (1)

Borçka Karagöl Tabiat parkına daha önce 4 defa geldiğini anlatan Keskin, "Burası çok güzel bir turistlik bölge. Cennetten bir köşe olarak tarif edebileceğimiz bir yer. Karadeniz’in reklam yüzlerinden birisi. Turistler yoğun ilgi gösteriyor. Dört mevsim ayrı güzelliği bürünen bir yer. Doğa harikası olağan üstü bir yer. Buraya geldiğiniz zaman bütün sıkıntınızdan stresinizden o anlıkta olsa uzaklaşıyorsunuz" diye konuştu.

Çay Üreticileri; “Kazancımız Maliyetlere Gidiyor” Çay Üreticileri; “Kazancımız Maliyetlere Gidiyor”

İlknur Karaduman da arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Çanakkale’den gelerek gezdiği Karagöl’ün beklentilerinden daha güzel bir yer olduğunu söyledi.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 12.38.33

Karaduman, doğaya hayran kaldığını ifade ederek, "Dağlara bakıyorsun 4-5 çeşit renk var. Göl ayrı bir güzel" dedi.

Muhammet Uğur Murat'ta Erzurum'dan gelerek gezdiği Borçka Karagöl’ün çok beğendiklerini ifade ederek , "Yemyeşil doğa, bir yandan kar örtüsü. Gelmemiş olanlara tavsiye edeceğimiz bir mekan. Daha önce görmediğim bir yerdi. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine geldik ve hayran kaldık. Yeşille beyazın uyumu çok güzel görünüyor." dedi.

Editör: HİKMET BAŞAR