Artvin Ticaret ve Sanayi Odası(ARTSO) tarafından Mahreç ve Coğrafi İşareti alınan Puço’nun yanı sıra yöresel çeşitli yemekler, valilik önünde açılan stantta tanıtıldı.

Artvin Girişimci Kadınlar Derneği ve ARTSO tarafından hazırlanan stantta, yöresel yemekler, vatandaşlara tattırıldı.

Burada konuşma yapan ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, “Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak Artvin’in gastronomisini önce tüm Türkiye sonra da uluslararası çapta tanıtmak amacındayız.” dedi.

ARTSO

Yalnızca coğrafi işaretli ürünleri değil, bu işaretin alınabileceği diğer yiyecekleri de tanıtmak istediklerini aktaran Kurt, “Ev makarnası, ata tohumuyla ekilen meyvelerin kurutulmuş uzun süre saklanabilecek ‘Papa’ dediğimiz ürünlerimiz var. Lahana tabii Karadeniz’in olmazsa olmaz ürünü bunun en az 3 çeşit yemeği mevcut. Bir de yine Hatila balı coğrafi işaretli balımız mevcut. Bunları vatandaşlarımızla tanıştırıyoruz. Umarım tatlarından memnun kalırlar hem gelecek nesillerimize aktarırız hem de ilimizi bu noktada da turizm açısından önemli bir yerde bulabiliriz.” diye konuştu.

Çoruh Nehri'nde Batan Tekne Çıkarıldı Çoruh Nehri'nde Batan Tekne Çıkarıldı

ARTSO-2

Festivaller kenti Artvin’in sadece Boğa Güreşlerinin yapıldığı bir yer olmadığına vurgu yapan Kurt, “Gastronomide de gerçekten ünlüyüz yalnızca biraz tanıtım noktasında eksiğimiz var. Bunu da umarım kısa sürede aşarak Artvin mutfağını önce Türkiye’ye, daha sonra da dünyaya tanıtıp gerçek lezzetin ne olduğunu herkese göstermek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT