Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel) köyünde doğup büyüyen ancak İstanbul’da yaşayan Tevfik Paker(63) çocuklarına “ölünce beni köyüme defnedin” vasiyeti verdi.

İstanbul’da Salı günü hayatını kaybeden Tevfik Paker’in çocukları, babalarının vasiyeti üzerine cenazeyi Camili köyüne götürme kararı aldı.

Borçka’ya gelen aile, kar nedeniyle köy yolunun kapalı olduğunu öğrendi. 

6 köyün bağlı olduğu Camili bölgesinin tek ulaşım yolu olan bin 960 rakımlı Camili geçidinde kar kalınlığı 5 metreyi bulurken çığ gelen bölgelerde ise 8 metreyi aştı.

Ekipler iş makinesi eşliğinde yolu açmaya çalışsa da başarılı olmadı. İş makineleri kara saplanınca, üsten farklı bir yol açılarak. Karşı tarafta bekleyen paleti kar ambulansına cenaze konuldu.

Çok sayıda insanın iş makinesinin yardımıyla 3 gün sonra defnedilmek üzere köye indirildi.

Sokak Canları İçin Dayanışma Gecesi Düzenlendi Sokak Canları İçin Dayanışma Gecesi Düzenlendi

Yaşananları anlatan iş makinesi operatörleri Osman Önder, “özel ekiplerimiz ile gece gündüz demeden yolun ulaşıma açılması için büyük çaba sarf ediyoruz. Çığ düşen alanlardan güçlükle ilerledik. Dozerimiz yol açma sırasında kara battı. Uzun uğraşlar sonucunda kar ambulansın geçeceği şekilde üstten yol açılarak hem Camili köyü tarafından hem de Düzenli Köyü tarafından iş makinesi ile yolu bağlatışı gece yarısı tamamlandı. Daha sonra Camili köyünde 112 paletli kar ambulansı devreye girdi ve sabaha karşı Cenaze köye indirildi” dedi.

Muhtarlar Birliği Başkanı Nasır Önder ise yaptığı açıklamada, “cenazeyi toprağa vermenin acısını yaşarken kar çilesinin de birlikte yaşadık. Bu acı günümüzde bizi yalnız bırakmayan ve kızakla, buzlu yol üzerinden ve paletli araçlar ile 40 kilometrelik yol boyunca cenazemizi taşıyan köy halkına, dost ve akrabalarımıza teşekkür ederim. Her kış mevsiminde bu esareti yaşıyoruz, ölüm bile kurtuluş değil.  6 köyün kış çilesinden kurtulacağı projesi hazır olan tünelin biran önce başlanılması.” diye konuştu.

Hikmet BAŞAR