AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine 31 Mayıs 2011 tarihinde yaptığı ziyaret sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu, vefatının 13. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı ölümünün 13. Yıl dönümünde öğretmen Metin Lokumcu için anma programı düzenledi.

Metin Lokumcu, yaşamı boyunca doğaya ve insan haklarına olan bağlılığı ile tanınan bir öğretmendi. Ölümü, Türkiye'de demokrasi ve adalet mücadelesinin bir sembolü haline geldi. CHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı, Lokumcu'nun anısını yaşatmak ve onun mücadelesini gelecek kuşaklara aktarmak için düzenlediği anma programında, onun değerlerine sahip çıkma sözü verdi.

Lokumcu’nun anmasında konuşan CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Yoldaş Gümüşkaya şu ifadeleri kullandı;

Gazeteciler Kemalpaşa’da Söyleşi Gerçekleştirdi Gazeteciler Kemalpaşa’da Söyleşi Gerçekleştirdi

“2011’de Metin Hoca ile beraber Hopa Meydanına çıktığımızda ikinci aradığı kişi benim. Orada yaşananlara biz şahidiz. Sabah beni aradığında ‘Ben geçtim, siz ne yapıyorsunuz’ diye söyledi. Biz genç olmamıza rağmen kendisi bize ‘Önünüzde biz dururuz ama siz fazla gergin olmayın’ diye ekledi. Tam çatışmaların ortasında köprünün dibinde Metin Hoca’yı iki dakika gördüm, orada zaten rahatsızlanmıştı.

Bizim için çok büyük değer, gelecek kuşaklara büyük değer. O gün Metin Hocamızı kaybettiğimizde kalbimizin en derinliklerinde acı hissettik. Çünkü bize öğrettikleri, gösterdiği bir yol var. O yüzden mücadelemizi, demokrasi mücadelemizi, adalet mücadelemizi aydınlatıyor.”

Gümüşkaya’nın ardından konuşan eski CHP Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ise şu ifadeleri kullandı;

“Bu mezar Anadolu tarihinin yaşadığı dönem dönem baskısını artıran faşizme karşı mücadele eden 68 hareketinde Taylan Özgür, 12 Mart döneminde Mahirler, Cihan Alptekinler, Denizler, Hüseyinler gibi faşizme direnen bir simgedir bu mezar. Bu mücadelenin bayrağını yaşayanlar ölümü göze alarak taşıyacaklardır.

Metin Hoca sadece doğa dostu değil, o demokrasi, idealleri ve mücadelesi bir insan olarak yaşadı. Ben Metin Hocayı tanımadım ama o gün Hopa Meydanında faşizme karşı omuz omuza mücadele ediyorduk. Mahkemelerde söyledim Metin Lokumcu’nun katili Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onu polislerin eliyle, gazla, suyla yapmıştır ama yine o yapmıştır. Çünkü Hopa onun için fethedilmesi gereken bir kaleydi.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK