26 Eylül tarihinde Mevlit Kandili programının denk gelmesi ve 1-7 Ekim tarihleri arasında da Camiler ve Din Görevlileri haftası olması dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı bu iki haftanın da kutlamalarını birleştirdi.

Mevlidi Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri haftasının her yıl belli temalar çerçevesinde işlendiğini ifade eden Müftü Harmancı, “Bu yıl başkanlığımızın temayı ‘Peygamberimiz İman ve İstikamet’ olarak belirledi. Biz de yaptığımız bu programlarda bu tema çerçevesinde konuşmalar, söyleşiler vaazlar, hutbeler gerçekleştirdik” dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜMÜ BEKLEDİĞİMİZİN ÇOK ÜZERİNDE OLUYOR”

İl Müftülüğünden Engelliler Haftası Ziyaretleri İl Müftülüğünden Engelliler Haftası Ziyaretleri

Harmancı, “Bu haftalar kutlanırken hem bir farkındalık oluşturmak Peygamber Efendimizi toplumumuzun biraz daha gündemine taşımak. Onun bir yönüyle topluma daha iyi tanıtılması konusunda çalışmalar yapmak amacıyla yapıyoruz. Bu bağlamda yaptığımız programlarla da hem toplumumuzu daha gündemimize getiriyoruz hem de toplumumuzda kaynaşmamız tanışmamız hususunda bir adım atmış oluyoruz. Bunların geri dönüşümü beklediğimizin çok üzerinde oluyor. Zihnen psikolojik olarak buna gerçekten toplumun ihtiyacı olduğu bu tür ziyaretlerin daha sık yapılması gerektiğini bizlere bildiriyorlar. Biz de insanımızdan aldığımız hızla enerji ile onlara daha güzel hizmetler götürme noktasında gayrete gelmiş oluyoruz. Bu tür programların insanımızın milli manevi duygularına katkısı oluyor, dini duyarlılığını da topluma yayılması noktasında faydası oluyor diye bu konuda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” diye anlattı.

Bu kapsamda Artvin İl Müftülüğü olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Müftü Harmancı şunları söyledi:

“Haftamız Mevlit Programıyla başladı. Peygamberimizin, İslam’a hizmet edenlerin ruhlarına din görevlilerimizin rahmetli olanlarına ithafen hatimler okundu. Televizyon programı yapıldı. MevlitKandili akşamında bütün camilerimizde Kur’an-I Kerim ve Mevlit Programları tertip edildi. Onun öncesinde il müftümüz, müftü yardımcılarımız, şube müdürlerimiz, din görevlilerimiz tarafından Artvin’deki bütün esnafımız ziyaret edildi. Onlara haftamızın farkındalığını oluşturmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın yayınlarından kitaplar hediye edildi. Farkındalık oluşturulmak bu haftanın anlam ve önemi üzerinde birkaç kelam edilerek kendileri ziyaret edildi. Mevlit Kandil Programı yaptık. Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri, Sevgi Evleri, Kadın Sığınma Evleri ziyaret edildi. Cami çocuk buluşması programları yapıldı. Özellikle bizim 4-6 yaş kuran kurslarında okuyan çocuklarımızı kurslarına yakın camilere götürdük. Onları cami programlarımıza kattık. Şehitlerimizin ve rahmeti rahmana kavuşan Gazilerimizin ruhlarına Kuran-ı Kerim okundu. Sevabı onlara bağışlanmak üzere duaları yapıldı. Sabah Namazı programı yapıldı. Merkez Cami’mizde Kur'an ziyafeti programı yapıldı.Şavşat'ta ve Murgul’da bir Huzurevi var oralar ziyaret edildi. Yaşlarımızın hayır duası alındı. Emekliliğin görevlerimizle ve hali hazırda görev yapan din görevlilerimizle ilçelerimizde buluşmalar gerçekleştirildi. Bu minvalde vaazlarımız, hutbelerimiz konulara değinildi ve haftamız bu şekilde idrak edilmiş oldu.”

Ayla ALKAN