İlkokul ikinci sınıftan beri öykü yazmaya başlayan dördüncü sınıf öğrencileri, ‘Minik Yazarlardan Hikayeler’ serisinin ikinci kitabını çıkardı.

İlk kitabın gelirini geçtiğimiz yıl şubat ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremden etkilenen Hatay’ın Defne ilçesindeki bir okula bağışlayan küçük yazarlar, ikinci kitabının gelirini de sosyal sorumluluk projesi kapsamında kullanma kararı aldı.

Öğrencilere yardımlaşmayı öğretmeyi amaçlayan çalışmada, kitaptan elde edilen gelir SMA hastası bebeklere bağışlayacak.

22 öğrencinin hikayesinin yer aldığı kitap hakkında açıklama yapan Hüsnü Ciner İlkokulu öğretmeni Şerife Tanrıkulu, “Yazarlık atölyesi diye bir kitap vardı onu incelerken çocuklar dedi ki ‘öğretmenim biz neden yazmıyoruz?’ Sonra küçük küçük hikâyeler yazmaya başladılar. Yazdıkları hikâyeleri sınıfta okudular birbirlerini eleştirdiler. Hikâyenin eksik tarafları neler olması gerektiğiyle ilgili yorumladılar. Eleştiri kabul etmeyi öğrendiler, eleştirildikçe kendilerini geliştirdiler. Hikâyeler ilerledikçe kitap olma fikri benden çıktı açıkçası. Çünkü o kadar güzel hikâyeler yazıyorlardı ki ve biz bunları artık sadece sınıf ortamında kalmaması gerektiğini düşünmüştük. O yüzden de kitaba dönüştürmeye karar verdik.” dedi.

Kitabı çıkaracakları dönem deprem olduğunu ve deprem bölgesindeki çocuklara destek olmak için geliri oraya bağışlamaya karar verdiklerini belirten Tanrıkulu, “Öğrencilerimle ikinci sınıftan itibaren hikâye yazmaya başladık. Üçüncü sınıfta kitaba dönüştürme projemiz vardı. Deprem olunca kitap geliri depremzede çocuklarımızın yararına olsun istedik. Kitaba dönüştürdük ve birinci kitabımızı bastık. Minik Yazarlardan Hikâyeler kitabının gelirinin tamamını Hatay’da depremden etkilenen çocukların eğitimi için harcadık.” diye konuştu.

Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası

İkinci kitabın da sosyal sorumluluk projesi kapsamında olmasını istediklerini aktaran Tanrıkulu, “Bu yıl ikinci kitabımızı çıkardık. Yine bir sosyal sorumluluk projesi olsun istedik ve kitabımızın geliri SMA hastası bir çocuğunuza bağışlanacak. Kaymakamımız Abdullah Arslantürk bize sponsor oldu. O yüzden tüm geliri SMA hastası bir çocuğa başlanacak” ifadelerini kullandı.

Minik Yazarlardan Hikâyeler kitabının yazarlarından Havva Nur Karagöz, gelecekte bu kitabı okuduklarında mutlu olacaklarını kaydederek, “Biz bu kitapları yazdığımızda hepimiz içinde duygularımızı, komik anılarımızı ve aklımıza gelen bütün hikayelerimizi yazdık. Biz bunları üçüncü sınıftan dördüncü sınıf ana kadar sürdürdük. Ve şu anda da hikâyelerimizi satarken de ve okurken çok mutlu hissediyoruz. Büyüdüğümüz zaman bunları okuyunca da çok mutlu hissedeceğinizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Duru Peker ise kitabı hakkında şunları söyledi: “Üçüncü sınıftan beri hikâye yazmayı sürdürüyoruz ve hikaye yazmak artık bizim hayatımızın bir parçası oldu ben çok keyif duyuyorum hikaye yazarken. İlerde de bu kitaplar böyle elimize gelince okuyunca çok sevineceğim. Çok güzel bir duygu.”

Editör: HİKMET BAŞAR