Zararlı böceklere karşı tedbir alınıyor Zararlı böceklere karşı tedbir alınıyor

Özel sektörde proje ve mühendislik danışmanlığı yapan İnşaat Mühendisi Uygar Usta, kamu kurumlarında ve yapı denetim firmalarında çalışanların proje yapma hakları olmadığı halde proje yaptıklarını iddia etti. Usta, ayrıca özel sektörde çalışanların yapılan bu projelere imza attığını belirterek “Bu iş ahlaksızlığını yapan meslektaşlarımız öncelikle kendilerine sonrasında mesleklerine ve özel sektörde proje yapıp geçimini sağlamaya çalışan meslektaşlarına saygısızlık yapıyorlar” dedi.

Bu usulsüzlüklerin yıllardır süre geldiğini belirten Usta “İş ahlaksızlığının düzeltilmesi için herkes üstüne düşeni yapmalı ilgili idarelerin, kurumların, kuruluşların ve meslek odalarının üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Uygar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Proje yapma yetkisi olmayan mühendislerin giderleri olmadığı nedeniyle “Ofis kirası, vergi ödemedikleri için proje fiyatlarını çok aşağıya çekerek özel sektörde bu işi yapıp geçinimini sağlamaya çalışan meslektaşlarının geçim kaynaklarını engellemektedirler” ifadelerini kullandı.

Şunun çok iyi anlaşılması gerekiyor ki proje yapma yetkisi olmayan meslektaşlarımız için proje yapmak ek iş olmakta ama özel sektörde proje yapan meslektaşlarımız için proje yapmak geçim kaynağıdır.

Bir büyük sorunsa şu ki kamu kurumlarında, yapı denetim firmalarında ki bu arkadaşlar proje yapma hakları olmadığı gibi ellerinde ki yetkiyi iyi niyetli kullanmayıp özel sektörde proje yapan meslektaşlarımızı kendilerine rakip görüp her türlü mobbingi uyguluyor.

Son olarak buradan bu şehri yönetmeye aday olan belediye başkan adaylarına seslenmek istiyorum, mühendis ve mimarların yaşadığı bu sıkıntılara kulak verip bu sorunları çözmek için üstünüze düşen sorumluluğu yerine getirmenizi temenni ediyorum.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK