Bu kişilerin hızlı kilo verebilmek için farklı yöntemleri tercih ettiğine değinen Tekin, “Ancak bu durum oldukça tehlikelidir. Vücudu iyi tanımak, neden kilo veremediğini anlamak ve olası sağlık problemlerini gözden geçirmek uzun vadede daha sağlıklı olacaktır.” dedi.

Kalp Krizi Vakalarında Avrupa Birliği Birincisiyiz Kalp Krizi Vakalarında Avrupa Birliği Birincisiyiz

Bu noktada kişilere tavsiye edilen şeyin kilo vermeye odaklanmaları değil, kilo vermelerine engel olan durumları ortadan kaldırmaları olduğunu aktaran Tekin, kilo vermeyi zorlaştıran bazı sebepleri şu şekilde ifade etti:

“Genetik yatkınlık, kilo vermeyi engelleyici kronik rahatsızlık, hormonal düzensizlikler, kadınlarda görülen polikistik over sendromu ve menopoz dönemi, antidepresan ve kortizol türevi ilaçların kullanımı, vücut tipine uygun olmayan diyet programları, hareketsiz yaşam tarzı ve egzersiz eksikliği”

Kilo veremeyen kişileri ”Tiroitlerinize baktırın!” şeklinde uyaran Tekin, “Tiroid hormonları insanın metabolizmasını düzenleyen en önemli hormonlardır. Vücut ısısının sağlanmasında, enerji kullanımında da rol oynar. Bu nedenle tiroid hormonu eksikliğinde metabolizmanın ve enerji kullanımının yavaşlaması beklenir. Hashimoto hastalığı da hipotroidi yaptığından insan metabolizmasını yavaşlatır ve bu nedenle kişi kilo alabilir veya kilo vermekte zorlanabilir.”

“Kansızlık olabilir, kan hemogram değerlerinizi kontrol ettirin!” diyen Tekin, “Kansızlık varsa, kilo vermeniz zorlaşabilir. Bunu, mutlaka hemogram değerlerinize baktırarak tespit ettirmenizi öneririm. Kansızlığınız varsa; metabolizmanız olduğundan yavaş çalışabilir, vücutta halsizlik görülebilir, bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bu da, dolaylı yolla kilo vermenizi zorlaştırabilir.

D vitamini düşüklüğü olabilir, kan tahlilinizi kontrol edin! Yapılan araştırmalara göre; D vitamini düşük olan kişiler, kilo almaya daha meyilli oluyorlar. Bu nedenle, mutlaka D vitamini seviyenizi kontrol ettirin. D vitamini eksikliği; bağışıklık sistemini düşürüyor, iştahı açıyor ve kilo almaya yatkınlık yapıyor. Eğer diyet yaparken D vitamini seviyeleriniz düşükse, kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak, bunun için de korkmayın. Aynı şekilde, takviye alarak çözmeniz mümkün.

İnsülin direnci olabilir, kan HOMA-IR değerlerinizi kontrol ettirin! İnsülin direnci; metabolizmanın yavaşlamasına neden olur, yediğiniz her şeyi yağa dönüştürür, diyet yaparken yağ yakmak yerine, daha çok yağ depolarsınız, iştahınız açılabilir. Bunun sonucunda da; diyet yaparken çok acıkırsınız ve bir yandan da kilo veremezsiniz.” şeklinde konuştu.

Ayşe ÖZDER