İstanbul Alibeyköy'de Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesine tepkiler büyüyor.

7 Mayıs günü İstanbul’da yaşanan olay nedeniyle ülke genelinde basın açıklamaları devam ediyor.

Borçka Eğitim Sen Temsilciliği ve Eğitim İş Borçka Temsilciliği, Borçka İlçe meydanında ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, sendikalar, Öğretmenler ve Borçka halkının yoğun katılım gerçekleştirdiği basın açıklamasında bildirgeyi okuyan Alev Gürhan Topal sözlerine “öfkeliyiz” diyerek başladı.

Whatsapp Image 2024 05 10 At 12.28.20 (1)

Türkiye’de eğitim kurumlarında yaşanan ve eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının nedenleri ortaya çıkarılarak eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanması gerektiğini ifade ederek istenilen taleplerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cavit Özder Son Yolculuğuna Uğurlandı Cavit Özder Son Yolculuğuna Uğurlandı

Topal, konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi “İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda müdür olarak görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan'ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden üzmüştür. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiş durumdadır. Yıllardır hayatımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarına, iş yerlerinde görevini yerine getiren kamu çalışanlarına ve gelecek nesillerimizi yetiştiren öğretmenlerimize yönelik önü alınamayan ve hiçbir çözüm yolu üretilmeyen şiddet olaylarına geçtiğimiz 2 haftada yenileri eklenmiş ve bu saldırılarda 2 öğretmenimiz bıçaklanırken 1 öğretmen arkadaşımızda yumruklu saldırıya uğramıştır. Son olarak 7 Mayıs Salı günü İstanbul'da yaşanan ve İbrahim hocamızın ölümüne sebep olan silahlı saldırı bu şiddetin en ağır sonucu olarak gün yüzüne çıkmıştır. Türkiye'deki tüm eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde yaşanan ve eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının arkasındaki nedenler ortaya çıkartılarak eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanması gerektirmektedir. Bu nedenler çok açıktır. Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasıdır. Bugün bir Eğitim emekçisini hayattan koparan, ne basit bir öfke krizi, ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir.

Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, canı sıkılan velinin cadı avına dönüştürdüğü ve elinde bir sopa olarak kullandığı CİMER uygulaması, MEB'in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturan başlıca nedenlerdir. Biz buradan yıllardır defalarca kez yaptığımız çağrılarımızı yineliyoruz. Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi için öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmelidir. Okulda şiddet olaylarının durması için Milli Eğitim Bakanlığını artık sözlü uyarı ve kınamaları bir kenara bırakıp acilen somut adımlar atmaya okul içi ve dışı güvenlik önlemlerini almaya çağırıyoruz. Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle Salı günü, 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yapboz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. İbrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. Biz sayısı milyonu geçen eğitim emekçileri olarak, gelecek güzel aydınlık yarınlar için okullarımızda canla başla çalışırken başımıza bir şey gelir mi diye düşünmek yerine çocuklarımıza nasıl daha fazla bilgi veririz, çocuklarımızı nasıl daha iyi bir yere getiririz diye düşünmek istiyoruz. Artık taleplerimizi kulakardı etmeyi bırakın ve bugün iş bırakan milyonların taleplerini hayata geçirin. Öğretmene şiddet son bulsun.”

Whatsapp Image 2024 05 10 At 12.28.21 (2)

Basın açıklamasında konuşma yapan eğitim emekçisi ve Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Vahim bir olay ile karşı karşıya kaldık bir eğitim emekçisini aramızdan aldılar. Okullarda ki bu güvensizce yapılan eğitim sistemini bugün burada toplanmamıza vesile oldu. Bugün öğretmenlere yapılan şiddet kabul edilebilir değildir ve herkesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Çünkü çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Güvenli eğitim hepimizin talebidir. Buradan da tüm yetkililere seslenmek istiyoruz. Yetkililer artık ne zaman bunlar son bulacak ve ne zaman güvenli bir eğitim sistemi bu ülkede hakim olacak diye sormadan edemiyoruz. Bütün öğretmenlerimizin başı sağ olsun” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 10 At 12.28.21 (1)

Editör: AYŞE ÖZDER