Okuma yazmayı öğrendiği köyündeki ilkokula yıllar sonra eşiyle birlikte öğretmen olarak atanan Nurullah Demir, kendi oturduğu sıralarda oturan öğrencilere eğitim veriyor.

Meslek hayatına 2018 yılında Van'da başlayan Demir, 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonrasında öğrenci yetersizliği ve nitelikli eğitim verilememesi nedeniyle kapatılan Ardanuç ilçesine bağlı Güleş Köyü İlkokulu'nun 2023-2024 sezonunda eğitim öğretime yeniden başlayacağını öğrenince eşiyle birlikte tayin istedi.

Müdür yetkili öğretmen olarak 6 yıl aradan sonra yeniden açılan Güleş İlkokulu'nda eşi Büşra Yeter Demir'le birlikte göreve başlayan Demir, köyündeki öğrencilerin geleceği için eşiyle omuz omuza ders anlatıyor.

Sadece Demir çiftinin öğretmen olarak görev yaptığı ilkokulda 15 öğrenci iki ayrı birleştirilmiş sınıfta eğitim görüyor.

Whatsapp Image 2024 02 09 At 11.53.21

Nurullah Demir gazetecilere yaptığı açıklamada, meslekteki 5'inci yılından sonra köyünde öğretmenlik yapmaya başladığını söyledi.

2001 yılında ilkokula başladığı okuma yazmayı öğrendiği okulunda şimdi öğretmen olarak görev yaptığı için çok mutlu olduğunu kaydeden Demir, "Allah bana oturduğum sıraların karşısında öğretmenlik yapmayı nasip ettiği için çok mutluyum. Bu sıralarda, bu sınıfta okudum. Bina aynı, sınıf aynı, duvarlar aynı, pencereler aynı. Bu sıralarda öğretmenlerimden aldığım eğitimi, sevgiyi şimdi öğrencilerime vermeye çalışıyorum." dedi.

Öğretmenliğe başladıktan sonra en büyük hayalinin eşiyle birlikte kendi köyünün okulda öğretmenlik yapmak olduğunu anlatan Demir, "Van'da çalışırken köyümde 6 yıldır kapalı olan okulun açılacağını duydum. Eşimle birlikte tayin istedik Allah nasip etti ve buraya geldik. Hayallerime kavuştum. Ailem burada, çocukluk arkadaşlarım burada. Okulda çalışmıyor adeta yaşıyorum gibi hissediyorum. Okul iş yerim değil yaşam alanım" ifadelerini kullandı.

Okulda iki birleştirilmiş sınıf olduğunu kaydeden Demir, “1 ve 2’ler bir sınıfta, 3 ve 4’ler bir sınıfta okuyor. Yan sınıfın öğretmeni de benim eşim birlikte çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Esnaf ziyaretlerine devam ediyor Esnaf ziyaretlerine devam ediyor

Büşra Yeter Demir de üniversite sıralarında tanıştığı ve evlendiği kocasıyla aynı okulda görev yapıyor olmaktan son derece mutlu olduğunu kaydetti.

Daha öncede köy okulunda çalıştığını ve köy okullarına alışkın olduğunu dile getiren Demir,

"Köy okulunda görev yapmanın zorlukları olduğu kadar avantajları da var. Öğrencilerle iç içe ve daha paylaşımlı oluyor. Okumuz birleştirilmiş sınıflardan oluşuyor. İki öğretmeniz, diğer öğretmende hem müdürüm hem eşim oluyor. Beraber çalışmak güzel bir duygu. Öğrenci sayımız az. Benim 5, eşimin 10 öğrencisi var. Çocuklarla özel ders gibi ders işliyoruz. Bu yüzden de birleştirilmiş sınıfın dezavantajını yaşamıyoruz. Okul kapanmadığı sürece bu köyde öğretmenlik yapmak istiyoruz, bir yere gitmeyi düşünmüyoruz. İki öğretmeniz. Diğer öğretmen hem müdürüm hem de eşim oluyor. Beraber çalışmak güzel bir duygu. Biz aynı üniversitede okuduk. Van'da birlikte çalıştık. Burada da birlikteyiz" diye konuştu.

Hikmet BAŞAR