ÖSYM tarafından üç oturumda düzenlenen YKS’de sınav heyecanı sona erdi. Milyonlarca öğrenci üniversite hayallerine bir adım daha yaklaşmak için sınavda ter döktü. Aileleri, çocuklarının başarılı olmaları için okul önlerinde heyecanla bekledi. 
Sınav esnasında veliler dışarıda büyük bir heyecan ve endişe içinde beklerken, öğrenciler içeride soruları yanıtlamak için yoğun bir çaba sarf etti. Öğrencilerin uzun bir hazırlık sürecinin ardından girdiği sınavlar, sakin ve güvenli bir şekilde tamamlandı.
Bu yıl 245 sınav merkezinde uygulanan YKS sınavı Artvin bazında 26 bina ve 9 bin 823 adayın katılımı ile gerçekleşti. Sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla 208 kolluk kuvveti görev yaptı.
İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 8 Haziran Cumartesi günü yapıldı. TYT oturumunda adaylara, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri'nden 120 soru yöneltildi. Sınavda adaylara 165 dakika süre tanındı.
İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT), 9 Haziran Pazar günü 10.15’te başladı. AYT sınavında adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verildi. AYT'de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevapladı. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevapladı. Sınavda adaylara 180 dakika süre tanındı.
Üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT), 9 Haziran Pazar günü 13.45’te başladı. YDT sınavında adaylara, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapıldı. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulundu. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verildi. Sınav için adaylara 120 dakika süre tanındı. 
Sınav süresince adayların rahatsız olmaması adına sürücülerin korna çalmamaları, yüksek ses çıkarılmaması, iş makinelerinin çalıştırılmaması, inşaatlarda çalışmaların durdurulması beklendi.

yks2

"Daha Fazla Önlem Almalıyız" "Daha Fazla Önlem Almalıyız"

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT