Türkiye'nin Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan en önemli kara hudut kapılarından olan Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'ndan 2023'te 6 milyon 261 bin 289 yolcu geçiş yaptı.

Sarp Sınır Kapısı, vizesiz ve kimlikle geçişlerin yapılabilmesi nedeniyle vatandaşların yurt dışı gezileri için en çok tercih ettiği kapılar arasında yer alıyor.

Binlerce turistin giriş çıkış yaptığı bölgede bulunan dolmuş durağı karşısındaki dağdan düşen kayalar tehlike oluşturuyor.

Sarp Sınır kapısında çalışan dolmuş şoförleri bölgede düşen kaya parçaları için etrafının tellerle çevrildiğini fakat önlemin yetersiz olduğunu söylediler. Dolmuş şoförleri, turist ve yerli halkın yoğunluk gösterdiği bölgede oluşabilecek heyelanda güvencelerinin olmadığını aktardılar.

CHP Kemalpaşa Meclis Üyeleri Belli Oldu CHP Kemalpaşa Meclis Üyeleri Belli Oldu

Sarp Sınır Kapısındaki dolmuş durağında çalışan Engin Akkaya, “Taşlar dökülüyor şuan da önlem aldılar ama yeterli değil. Yaklaşık üç aydır bu şekilde” dedi.

Bölgede çalışan bir diğer şoför Candemir Kibar ise şu sözleri dile getirdi “Üstten her gün heyelan akıyor, 2-3 minibüse değdi yukardan hala akıyor. Güvencemiz yok.”

Ayla ALKAN