Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticilerinden Seher Kermen, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim gören ve sosyalleşme olanağı bulan özel öğrencilerle birlikte magnet ürettiklerini ifade etti. Kermen, bu sürecin onların el yeteneklerini geliştirdiğini belirtti.
Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali haftası olması dolayısıyla Artvin’in sembollerinden olan boğa figürüyle magnet yaptıklarını ifade eden Kermen, “Şehrimize özgü magnet üretiyoruz. Özel eğitim öğrencilerimizle Turistik Hediyelik Eşya Yapımı Kursu kapsamında hediyelik eşya olarak magnet tasarlıyoruz.” dedi.

magnet2
Magnetin yapım aşamasını anlatan Kermen, ilk olarak Artvin’e özgü sembollerin bulunduğu özel magnet kalıplara alçıyı döktüklerini ifade etti. Kermen, alçının kalıplarda şekil aldıktan sonra özel öğrencileri ile birlikte boyama işlemine geçtiklerini aktardı. 
Boyama, süsleme, vernikleme, mıknatıs yapıştırma ve poşetleme işlemlerini özel öğrencileri ile birlikte yaptıklarını aktaran Kermen, bazı öğrencilerinin el yeteneklerini çok iyi seviyede olduğunu ifade etti. Bu tarz çalışmaların özel öğrencilerinin küçük el kaslarını geliştirdiğini dile getiren Kermen, özel öğrencileri üretim aşamasının süreçlerine dahil ettiklerini kaydetti.
Magnetler, Artvin Marka Ürünleri Mağazasında ve Halk Eğitim Merkezi Mağazasında satışa sunuluyor.

magnet3

Cerattepe’de Sondaj Krizi Cerattepe’de Sondaj Krizi

magnet4

magnet5

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT