Gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında atölyede çalışan Gürcü asıllı Türk vatandaşı Paata Sırbıladze ile karşılaşan Başkan Adayı Erdem, Sırbıladze’nin atık malzemeleri bir araya getirerek ortaya yeni bir ürün çıkarttığını gördü.
Bu anları sosyal medya hesabından paylaşan Erdem, geri dönüşüm malzemelerinden yapılan ürünlerin önemine değindi.
Erdem, “Kıyıda köşede çöp olarak görülen ürünlerin geri dönüşümünü sağlayıp bundan katma değer kazandırmak istiyoruz. Hem el sanatlarını geliştirmek hem de insanların orada ekonomik bir gelir sağlamasını düşünüyoruz. Onunla ilgili projelerimiz, planlarımız var. 
Artvin’de metreküp fiyatına 7 bin liraya ham ağaç satılıyor. Fırınlanıp mobilya veya başka bir malzeme olarak kullanılmaya başlandığı zaman ortalama 25 bin liralık bir katma değeri biz il dışına verip onlara tekrar para gönderip, buraya almak zorunda kalıyoruz. Biz istiyoruz ki; hem büyük hem de küçük atölyelere verelim. Burada fırınlama atölyesi kullanılsın, para Artvin’de kalsın.
Bizim sattığımız ham maddeyi katma değer üreten bir malzemeye dönüştürelim. Buradan bunun satışı yapılsın. Ekonomik girdi olsun ve esnafta para dönsün. 
Küçük ahşap atölyeleri kullanılabilir. İnsanlar organik ahşap malzemelere çok düşkünler. Her şeyi ahşaptan yapabiliyorsunuz. Amacımız bunlara ham madde sağlamak veya burada küçük ürünler yapıp onları satabilmek.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin tehlikeli eğitim yolculuğu Öğrencilerin tehlikeli eğitim yolculuğu

Ayşe ÖZDER