Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlükleri, hem stil hem de sağlık açısından vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer alıyor. Uzmanlar, kalitesiz ve güvenilir olmayan güneş gözlüklerinin göz sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtiyor.

Güneşin gözler üzerinde önemli etkileri olduğunu belirten Optisyen Serap Mutlu, piyasada bulunan sahte güneş gözlüklerinin zararlarını Gündem Artvin internet haber sitesi muhabirine anlattı.

Uzun süre sahte gözlük kullanan kişilerin UV ışınlarına maruz kaldığı için körlüğe neden olan hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını vurgulayan Mutlu, “Sahte gözlükler, gözlerimizde kuruluğa yol açabilir. Konionktiva ve rahatsızlıklarını da tetikleyebilir.” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 12.42.44

Göz sağlığınız için sahte gözlükten uzak durun!

Güneş gözlüklerinin en önemli işlevinin zararlı UV ışınlarını filtrelemek olduğunu kaydeden Mutlu, “Hangi tür malzemeden yapıldığı ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmeyen sahte güneş gözlükleri, alerjik reaksiyonlara ve cilt problemlerine neden olabiliyor. Yaz aylarında göz sağlığınızı korumak için sahte güneş gözlüklerinden uzak durmak, göz sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biridir. Güneş gözlüklerinin en önemli işlevi, zararlı UV ışınlarını filtrelemek. Sahte ürünler ise bu korumayı sağlamakta yetersiz kalıyor. Bu da katarakt başta olmak üzere çeşitli ciddi göz hastalıklarının riskini artırıyor. Ayrıca, bu gözlüklerin kolayca kırılması ve çizilmesi, kullanıcılar için ekonomik kayıplara neden oluyor.” diye konuştu.

optisyen-2

Lens kullananlar dikkat!

Lens kullanan kişilerin, lensleri UV filtreli dahi olsa üzerine güneş gözlüğü takmaları gerektiğinin altını çizen Mutlu, güneş gözlüklerinin lens kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı gözlerde kuruma sorununa karşı koruma sağladığını söyledi.

Sahte güneş gözlüğü nasıl anlaşılır?

Sahte güneş gözlüğünün çocuklar için de oldukça riskli olduğunu ifade eden Mutlu, “Eğer güneş gözlüğü almayı düşünüyorsanız, çerçevenin üzerinde CE işareti ve etiketin üzerinde UV400 koruması gibi etiketlerin bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Çerçevenin CE işaretine sahip olup olmadığını kontrol ederek güneş gözlüklerinin UV koruması sağlayıp sağlamadığını da anlayabilirsiniz. Bu işaretler bulunmuyorsa o gözlük işe yaramıyor demektir. Ayrıca, güvenilir ve bilinen markaların ürünlerini tercih etmek, sahte gözlüklerin yol açabileceği riskleri en aza indirir. Herhangi bir optik müessesinden göz sağlığına uygun optik, güneş gözlüklerini seçme konusunda optisyenler olarak bizler de insanlara yardımcı olmaktayız.” şeklinde konuştu.

Mutlu, ayrıca, gözlüğün kullanılmadığı zamanlarda orijinal kutusunda saklanması, temizliğin ürünle birlikte verilen mikrofiber bez ile yapılmasının gözlüğün ömrünü uzattığına dikkat çekti.

optisyen-3

Göz hastaları randevu sorunu yaşıyor!

Artvin’de ve Hopa’da göz doktoru randevusu sıkıntısının da yaşandığını aktaran Mutlu, “Randevu alamayan hastalarımız için farklı il ve ilçelerdeki hastaneler hem maliyet hem de zaman kaybı açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz bu konuda yetkililerin gerekli önlemleri almaları da oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Optisyenler atama bekliyor!

Tır parkı sorununa çözüm yerine düğüm eklendi Tır parkı sorununa çözüm yerine düğüm eklendi

Optisyenlik mesleğinin önemine vurgu yapan Mutlu, optisyenlerin istihdam sorununu dile getirerek şunları kaydetti: “Gelecekte mesleğimizin en önemli problemi optisyen meslektaşlarımızın istihdamı olacaktır. Bu sebepten dolayı optisyenlerin kamuda istihdam sayılarının artması gerektiğini düşünüyoruz. Optisyenlik programı sayısı ve kontenjan artışına bakıldığında önümüzdeki yıllarda işsizliğin, mesleğimizin en önemli sorunlarından biri haline geleceği çok açıktır.”

Editör: HİKMET BAŞAR