Meslek hayatını anlatan Bayram Aydın, “Şavşatlıyım. 1974’te Şavşat’tan İstanbul’a yerleştik. 2012’de de tekrar Şavşat’a geldik. Artvin Otomotiv, memuriyet hayatı, sonra galericilik derken şimdi de burada müteahhitlik yapıyorum.Aynı zamanda belediye meclis üyesiyim. Şavşat Emlak İnşaat firmasının sahibiyim. Şavşat’ta da emlakçı olmadığı için yapacağımız dairelerimizi kiraya veririz, satabilirsek satarız diyerek emlakçı dükkânı açtık. Burada 24 dairelik inşaatım var. Bitirmek üzereyim. Malum kiralık evler bulunmadığı için fiyatlarda yüksek. Biz de dedik ki “İnşaat yapalım. Kiraya verelim, Şavşat’ı hafifletelim.” Allah nasip ederse inşaatımızı bitiyoruz. Tüm dairelerimizi kiraya vereceğiz” şeklinde konuştu.

Şavşat’ta 5 Bin TL’den aşağıya hiç kiralık daire olmadığını söyleyen Aydın, “Kiralık daireler 5 Bin TL ile 8 Bin TL arasında gidiyor. Satılık evler ise 1 Milyon TL’den, 4 Milyon TL’ye kadar satılıyor. Dairesine göre metrekaresine göre değişiyor. Dubleksler var, 5 Milyon TL’ye. 1 Milyon TL’ ye de ev var ama ondan aşağı hiç yok” dedi.

Fiyatları değerlendiren Aydın, “Enflasyona göre….Çünkü her şey üçe katlandı. Her şeyin fiyatı yükseldi” dedi.

“Yetmiyor, yetişmiyor”

Şavşat’ta Ev Fiyatları Nasıl-1

Kiralık evlere talebin çok olduğunu ifade eden Bayram Aydın, özellikle 1+1 isteyenlerin çok olduğunu kaydetti. Şavşat’a TOKİ’nin şart olduğunu da sözlerine ekleyen Aydın, şunları söyledi:

Şavşat sonbaharda da ziyaretçilerini ağırlıyor Şavşat sonbaharda da ziyaretçilerini ağırlıyor

“Şu anda kiralama olayı çok. Tayinle gelen ve öğrenciler çok fazla o yüzden kiralık evlere çok talep. Var. Yetmiyor, yetişmiyor. Buraya TOKİ şart. Şavşat’a bir TOKİ gelse 150- 200 tane daire yapsa bir aya satarım. Çünkü çok talep var. Hele 1+1 isteyen çok var. 1+1 de Şavşat’ta hiç yok.”

Ayla ALKAN