Belediye Meclis Toplantısı Gerçekleşti Belediye Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Ardanuç’ta Bulanık deresi üzerinde yapılmak istenen Ardanuç HES’in seçimin hemen arkasında yapımına başlanmasına Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu ve Ardanuç Belediye Başkan’ı Yıldırım tepki göstererek “Dakika bir, gol bir” dedi.

İki kez Ardanuç Halkının Danıştay’da kazandığı dava üçüncü kez Danıştay tarafından bozulan ve davası devam eden Ardanuç Bulanık deresi üzerindeki, Ardanuç HES ‘in seçimden hemen sonra yapımına başlanmasına Ardanuç Derelerin Kardeşliği platformu temsilcisi Elyesa Uygun ve Ardanuç Belediye başkanı Yıldırım Demir tepki gösterdi.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi talan Ardanuç’ta da devam ettiğini belirten Ardanuç Derelerin Kardeşliği platformu temsilcisi Elyesa Uygun “Burada yaşanan dakika bir gol bir olarak görülebilir. Seçimin hemen akabinde müttehitler ve iktidarın buradaki temsilcileriyle ve işbirlikçileriyle birlikte ve Anayasa mahkemesi başvuru hakkımızın olmasına rağmen çalışma başlattılar. Seçim bitmiş millet moralsiz ve hala mazbataları alınmamış ve bütün işbirlikçiler burada ve söylenecekte başka bir şey yok ve talan ülkenin her yerinde olduğu gibi burada da devam ediyor” dedi.

Seçimin Ardından HES Çalışmaları Başladı-1Uygun şu ifadeleri kullandı;

“Seçimi bekledikleri çok açıktı ve seçimi, bekleyen iktidar yanlıları ve buradaki işbirlikçileri seçimde oy kaybı olmasın diye seçime kadar buraya gelmediler. Bizimde Anayasa mahkemesine başvuru hakkımız var ve bu anlamda süreç devam ettiği iddiasındayız ama Danıştay üçüncü dosyasında halkın aleyhine karar vermiştir yani HES’in yapılması yönünde olur vermiştir. Bunlarda onun gücüyle buraya geldiler ve ne yazık ki hepsi bu kadar.

Seçim bitmiş millet moralsiz ve hala mazbataları alınmamış ve bütün işbirlikçiler burada ve söylenecekte başka bir şey yok ve talan ülkenin her yerinde olduğu gibi burada da devam ediyor.”

Yapılmak istenen HES’in Ardanuç’a hiçbir getirisinin olmadığını aktaran Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Dermir, HES’in ilçeye doğa tahribinden başka hiçbir getirisi olmayacağını söyledi.

AK Parti’nin seçimi kazanmasının hemen ardından müteahhitler ve iktidar partisi destekçilerinin hemen harekete geçtiğini belirten Demir” Evet şimdi bu gün yanılmıyorsam 2 Nisan tarihindeyiz ve seçimlerin hemen akabinde bakıyoruz, Bizim Ardanuç Bulanık deresi üzerindeki HES projesi vardı ve hemen müteahhitler ve iktidar partisinin üyeleriyle birlikte harekete geçtiler. Burada inşallah biz yanılırız ve bu seçimde HES’ler Ormanlar ve Madenler olduğunu söylemiştik bu iktidar partisinin bütün derdinin olduğunu ve ne yazık ki bugün gelinen durumda inşallah yanılmayız. Derler ya dakika bir gol bir ve maalesef bunu yaşadık” dedi.

Seçimin Ardından HES Çalışmaları BaşladıArdanuç halkı iktidarı tercih ettiyse ki verdiği karara saygılı olduğunu belirten Demir, “Yeni yönetime de başarılar diliyoruz ama bunu bir HES aracılığıyla başlaması üzüntü vericidir, dilerim ki bunu HES’le Madenle değil farklı alanlarda ilçemize hizmet vermelerini istiyoruz, diliyoruz ve halkımızda iktidarı bunun için tercih etti” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Demir şu ifadeleri kullandı;

“Bu yapılanın yanlış olduğunu Ardanuç’a hiçbir getirisinin olmadığını ve bir iki kişi para kazansın diye doğamızı tahribi dışında ilçemize vereceği hiçbir şey yoktur, inşaat aşamasında üç beş kişi bir süre çalışır ama HES açıldıktan sonra onlarda tezkeresini ellerine veriyorlar. Yöremize hiçbir getirisi olmayan bir şeyin yanında olma şansımız yok ama Ardanuçlularda sağduyulu ve uyanık olmaya çağırdığımı da belirtmek istiyorum.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK