Son yıllarda Borçka’da açılışları gerçekleşen zincir marketler Pazar esnafını etkilemeye devam ediyor. Sebze ve meyvelerde artan fiyatlar nedeni ile müşteri azlığı dikkat çekerken diğer yandan zincir marketlerin artması ile Pazar yoğunluğu gittikçe azalmaya başladı.

40 yıldır pazarcılık yapan Ahmet Yalçınkaya, bir kilo sebze alan vatandaşların fiyatların artması ile yarım kilo alabildiklerini söyledi.

AK Parti Borçka Meclis Üyeleri Belli Oldu AK Parti Borçka Meclis Üyeleri Belli Oldu

Pazar tezgahlarında sebze ve meyvelerin fiyatları her hafta değişime uğramaya devam ediyor. Artan fiyatlar nedeni ile alışveriş yapmaya zorlanan vatandaşların yanı sıra satış yapamayan esnaf da zorluk çekiyor.

İlçede artan zincir marketler ile birlikte vatandaşların taleplerinin azaldığını kaydeden Yalçınkaya, pazarlarda eskisi gibi satış olmadığını şu sözlerle dile getirdi “Satışlar düşüyor. Vatandaş yarım kilo alacağına 250 gram alıyor. 1 kilo yiyen adam yarım kiloya düşüyor. Bizim içinde durumlar iyi değil. Vatandaş gibi satıcının da işi zor. Gidişat iyi değil. Şu sebze işinde fiyatlar düşse de vatandaşta yiyebilse. Zincir marketlerde pazar günleri bize karşı fiyatları düşürüyor buda Pazar esnafını öldürüyor. Büyük balık küçük balığı yutuyor. Vatandaşta çoğu zaman fiyat uygun olduğu için zincir markete talep gösteriyor. Pazarlarımızda iş yok.”

Ayla ALKAN