Artvin’de özel gereksinimli öğrenciler sportif etkinliklerle, fiziksel, iletişim ve yaşam becerilerini geliştirerek, topluma adapte olup hayata bağlanıyor.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Halk Eğitim Müdürlüğünce özel gereksinimli çocukların bireysel gelişimine katlı sunmak amacıyla “Ücretsiz Hareket ve Spor Eğitimi” kursu açıldı.

Kursta okul öncesi ve temel eğitim düzeyinde otizmli, down sendromlu, fiziksel ve zihinsel yetersizliğe sahip 18 öğrenci eğitim alıyor.

A Milli Takımı, EURO 2024 eleme grubuna galibiyetle başladı A Milli Takımı, EURO 2024 eleme grubuna galibiyetle başladı

Haftanın ili günü veliler tarafından belirlenen gün ve saatlerde kursa gelen öğrencilere alanlarında uzman eğitmenler tarafından ince ve kaba motor gelişimi, günlük yaşam becerileri, yönerge takip becerileri, öz güven ve kendini ifade edebilme becerisi ile iletişim yöntemleriyle ilgili eğitimler veriliyor.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, yaptığı açıklamada kursun amacının özel gereksinimli öğrencilerin spor oyunlarıyla iletişim yeteneklerini geliştirerek yaşama bağlanma becerilerini artırmak olduğunu söyledi.

Acar, kursun halk eğitim merkezi bünyesinde yaklaşık bir yıldır devam ettiğimi ifade ederek, “Çocuklarımızın yaşama daha güçlü bağlanmasını, yaşam becerilerin kazanmasını, iletişim becerilerinin kazanmasını hedeflediğimiz çok özel bir kurs. Okul öncesi ve temel eğitim seviyesinde ki sevgili yavrularımızı burada daha da güçlendiriyoruz.  Mesela otistik çocuklar talimat almaz, talimatlara uymaz iletişim kurmaz ama spor ve oyun içinde olunca öğretmenlerini dinlemeyi talimatları almayı ve onları yapmayı öğreniyorlar. Dolayısıyla burada ki oyunlarla öğrendikleri bilgileri yaşamlarına transfer ediyorlar ve günlük yaşam becerilerini geliştirmeyi geliştiriyorlar” dedi.

Bu öğrencilerin devletin tüm imkanlarını kullanılarak örgün eğitime de dahil edildiğini kaydeden Acar, “Bu evlatlarımız örgün eğitimin dışında haftanın belli günleri bu kursumuza geliyorlar. Örgün eğitimi ders saati dışında da yüzme, jimnastik ve burada ki sportif oyunlarla destekleyerek yaşama adapte ederek günlük yaşamlarını kolaylıkla sürdürebilmeleri için her türlü çalışmayı yürütüyoruz” diye konuştu.

“Kazanımlar elde etmeyi hedefliyoruz”

Kursun içeriği hakkında bilgiler veren Beden Eğitimi Öğretmeni Kurs Hocası Mustafa Kadıoğlu, zihinsel ve fiziksel gelişime kattığı desteğe vurgu yaparak, “Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Uzun yıllar Ankara’daydım 21 yılı aşkın bir zaman daha sonra buraya geldim orada da daha önce otizm vakfında özel gereksinimli bireylere hareket ve spor eğitmenliği departmanında eğitimci olarak çalışmaktaydım şimdi buradayım. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunduğumuz projenin Halk Eğitiminin de desteğiyle birlikte bu noktaya gelmesi söz konusu. Özel gereksinimli bireylere hareket ve spor eğitimi veriyoruz. Burada hedeflenen şey olumsuz davranışı olumlu yönde manipüle etmek ve bir kazanıma dönüştürmek uzun vadede kazanıma dönüştürmek. İnce, kaba lokomotor becerilerin gelişimlerinin yanı sıra beş temel motorik özelliğin gelişimini de hedef alıyoruz. Bunun günlük yaşama entegrasyonu önemli. Bu kazanımlar sonrasında günlük yaşamını kolaylaştıracak hedefler belirlemekteyiz. Şuan 18 öğrencimiz var yelpazemiz birazcık geniş otizmli, downsendromlu, zihinsel engelli ve fiziksel yetersizlik sahibi çocuklara hareket ve spor eğimi veriyoruz. Örneğin el göz koordinasyonuna yönelik çalışmalar yapıyoruz. Dikkat çalışmaları yapıyoruz sürekli komut ve yönergeler aracılığıyla çalıştığımız için dil gelişimlerine ciddi anlamda katkı sağlıyoruz. Denge çalışmaları yapıyoruz yani çocuğun günlük yaşamda ihtiyacı olan seviyesine bağlık olarak ihtiyaç gördüğümüz yönleri eğitimle destekleyerek yaşam kalitesini yukarı noktaya taşımaya çalışıyoruz hedefimiz bu yönde” ifadelerini kullandı.

“Kursun Ücretsiz olması vizim için çok iyi”

Kursa katılan öğrenci velilerinden Mehmet Mahir Yıkıcı, çocuğunu önceden ücretli eğitim merkezine gönderdiğini milli eğitimimin ücretsiz imkan sunmasından mutlu olduğunu belirterek, “Biz yaklaşık bir buçuk seneye yakın kursumuza devam ediyoruz. Öncesinde ücretli olarak yollamıştık şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü bunu bize bedava sunmakta. Bu bizim için gerçekten bulunmaz bir nimet oldu. Bundan dolayı bütün milli eğitim yetkililerine halk eğitim yetkililerine teşekkür ediyorum. Buldukları hocalar da gerçekten işinde uzman. Bilgili ve ilgili öğretmenler en önemlisi zaten ilgi. Burada ki ilgiden ve yapılan faaliyetlerden çok memnunuz. Mesela benim çocuğum bu kurstan önce çok fazla ev işleri ile uğraşmazken şimdi kendi çayını kendi doldurabiliyor. İlk başlarda çok korkmuştuk ama baktık beceriyor. Şuanda hani yolda yürürken evde ki hareketleriyle falan artık son derece rahat gezebiliyoruz. Daha sakin bir çocuk oldu enerjisini burada attığı için geçmişe göre çok daha sakin. Güzel bir hayat yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kurstan çok memnunuz”

1 buçuk yıldır çocuğunu kursa getirdiğini belirten İbrahim Kundakçı ise, “Bir buçuk yıldır bu kursumuza geliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği bir kurs. 1,5 yıldır devam ediyoruz. Çocuğumuzu buraya haftada iki kez getiriyoruz. Daha önceden böyle bir kursumuz yoktu yani kurum bünyesinde yoktu. Biz farklı arayış içinde özel hocalarla irtibatlı olup onlardan yardım almaya çalışıyorduk şimdi böyle bir kursumuz var bir buçuk yıldır geliyoruz çok memnunuz. Çocuğumuz da ki farkı bu kursa geldikten sonra gördük. Daha çok fiziksel kaba motor açısından yani emeği geçen müdürlerimize amirlerimize çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kursa geldikten sonra çocuğundaki değişimin olumlu yönde ilerlediğini aktaran Esengül Bakır, kurstan gördüğü faydalardan şu şekilde bahsetti: “Mehmet Eren 5 yaşında ama bazı motor becerilerinde eksiklikleri vardı. Biz bunları tabi kendi çabalarımızla uğraşıyorduk ama bu kurs açıldı. Bu kurs açıldıktan sonra Eren bazı gelişimler kaydetti. Yönergeleri takip etme, koordinasyon, zıplama kaba motorda yine denge, ince motor da yine parmak kaslarıyla alakalı çalışmalar yapıldı. Eren şu an da bunların çoğunu halledebilir bir hale geldi. Zıplaya biliyor, yönergeleri daha çok takip edebiliyor, ince kas, kaba motor bunlar çok gelişim gösterdi. Şu an da Eren çok iyi bir durum da buda kursumuzun sayesinde oldu. İki öğretmenimizde öz verili bir şekilde çalışmalarına devam ediyor bizde takip ediyoruz. Bu şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Eren’de çok büyük gelişim gösteriyor bütün öğrencilerimiz aynı şekilde memnun bizde çok memnunuz. Keşke bu tür kurslar tüm illerde olsa. Herkes buna ön ayak olsa bu kurslar açılsa tüm öğrenciler faydalansa.”

Hatice Diler