Düğünlerde sünnet olarak verilen yemeğin artık verilmemesini, sırf gelin ve damat oldukları için ödenen ekstra fiyatları,  konu komşu ne der diye gösterilen hassasiyeti ele alarak vatandaşları bu konulardan uzaklaştırmaya; düğünleri zorlaştırmak yerine kolaylaştırmaya davet etti.

Erdem, “Gelin düğünlerimizde sünnet işlensin, yemek verilsin. İsraf olmasın, gösteriş olmasın, hediyeleşme olsun ama hediyeler ilan edilmesin. Gösteriş olmasın o da haramdır” dedi.

Düğünün evliliğin ilan edilmesi olduğunu açıklayan Emekli Müftü Ahmet Erdem, nikâhın önemine değindi. Erdem, “Yüce peygamberimiz nikâhı buyurdular. Nikâhı ilan edin, iki genç nikâhlanıp evlendiklerinde bunu herkes duysun bunu herkes bilsin ve herkes bu evliliğe saygı duysun anlamına gelir, düğün. Bir diğer anlamıyla da evliliğin manevi temel atma törenidir. Düşünün ki bir bina inşa edilecek, üç kat beş kat. Temelinde kurban kesiliyor. Dua yapılıyor, niçin? Bu bina olası deprem, yangın, sel gibi felaketlere karşı dayanıklı olsun yıkılmasın diye. Bir diğer yönüyle de bu binada oturan insanlar huzurlu ve mutlu yaşasınlar diye. o halde kıyamete kadar katlarının yükseleceği evliliğin manevi temel atma töreni bir binanın temel atma töreni kadar önem taşımıyor mu? Tabiî ki daha önemlidir. O zaman gelin yüce peygamberimize kulak verelim. Gelin Kuran’a bir kulak verelim” dedi.

“PEYGAMBERİMİZİN BU ÖNEMLİ TAVSİYESİNE KULAK VERELİM”

Düğünde yemek ikram etmenin çok önemli bir sünnet olduğunu ifade eden Erdem, “Peygamberimiz ne buyurdular? Bir koyunla da olsa velime yemeği verin. ‘Velime’ düğünde verilen yemeğin ismidir. Düğünde yemek ikram etmek çok önemli bir sünnettir. Peygamberimizin çok önemli bir tavsiyesidir. Düğünde yemek ikram edilir ama bu sünnet bugün kalkmış. Düğünlerde yemek verilmiyor, küçücük pastalar ortaya bir iki meşrubat… Niçin? E masraf olmasın efendim. Ya diğer masraflar, yapılan israflar, işlenen haramlar, onları bir göz önümüzün önüne getirelim ve gelin biz Müslüman olarak peygamberimizin bu önemli tavsiyesine kulak verelim” diye konuştu.

“DÜĞÜNLERDE CİDDİ MANADA İSRAFLAR VARDIR”

“Okul temsilcilerimizi göreve çağırıyoruz” “Okul temsilcilerimizi göreve çağırıyoruz”

Düğünde kesinlikle israfın olmaması gerektiğini çünkü israfın haram olduğunu kaydeden Erdem, “Yüce rabbimiz israf haram kılmıştır. ‘Allah israf edenleri sevmez.’ Allah’ın sevmediği bir şekilde temel atılırsa o temel sarsılır ama maalesef bu gün insanlar çok zor durumda, özellikle hanımlar ellerinden tespihi düşürmeyen, ramazanda mukabeleden mukabeleye koşan hanımlar. Düğüne gelince iki düğünde aynı elbise giymez değil mi? Niçin? Ayıp olurmuş… Gelin Kuran’a kulak verelim. Ne diyor Yüce Rabbimiz ‘o kâmil müminler gönülleri iman dolu Müslümanlar alay edenlerin alaylarına aldırmazlar. Falanca ne dermiş, komşu ne dermiş demezler. Kuran ne diyor? Hazreti peygamber ne diyor? Buna kulak verirler. Düğünlerde ciddi manada israflar vardır. İsraf oluyor. Normalde bir delikanlı diyelim ki örneğin 1000-1500 TL elbise alacaksa damatlıksa bu şayet bir şerit var yakada 5 bin TL. 5 katı olur mu böyle bir şey. Kuaförde bir kadın saçını yaptırıyor. Diyelim 100 -150 TL ama bu gelin başıysa 500-600, 5’e katlanıyor. E yanına eklenip onunla beraber gidenler. Bir buket 50-100 TL ama bu gelinin elinde tutacağı çiçekse 500-600 TL buna benzer yığınla masraflar, işlenen israfları bir göz önüne getirelim” dedi.

“GÜNAHLARDA HARAMDA YARDIMLAŞMAYIN”

Bu gibi durumların evliliği zorlaştırmaya sebep olduğunun altını çizen Erdem, “Düğünü zorlaştırıyor ve çok acı bir şey ki gayrimeşru ilişkileri de arttırıyor. Sonuç düğünlerde yapılan aşırı masraflar, hesapsız harcamalar ve israflar evlenen çiftlerin üzerine korkunç bir yük getiriyor. Adeta, zulüm getiriyor. Uykularını kaçırıyor, hatta evlenmeden boşananlar, evlendiklerinde çok kısa zamanda boşananlar oluyor. Niçin o borcun altında eziliyorlar. Soruyorum buna hakkımız var mı? Buna hakkımız yok. ‘İyilikte güzellikte yardımlaşın ama katiyen günahlarda haramda yardımlaşmayın’ diyor, Yüce Rabbimiz. Düğünlerde birbirimize yardımcı olalım haram işlenmesin şartları ağırlaştırmayalım. Kolaylaştıralım, yuvalar kurulsun mutlu yuvalar kurulsun ve güzel bir nesil yetişsin” kelimelerine yer verdi.

“Düğünleri zorlaştırmayalım, evlilikleri kolaylaştıralım” diyen Erdem, şunları söyledi: “Bu duygularla diyorum ki gelin düğünlerimizde sünnet işlensin, yemek verilsin. İsraf olmasın, gösteriş olmasın, hediyeleşme olsun ama hediyeler ilan edilmesin. Gösteriş olmasın o da haramdır... Bu duygularla evlenen bütün gençlerimize mutluluklar diliyorum. Evlenecek olanlara da kolaylıklar diliyorum.”

Ayşe ÖZDER