İl Genel Meclisi Temmuz ayı son toplantısında gündem dışı konuşan Aydın Tatar, Kemalpaşa’nın yayla sorunlar, yol sorunları ve ilçeden geçen TIRların neden olduğu sorunlara dikkat çekti.

Sarp’ta bayram yoğunluğu rakamlara yansıdı Sarp’ta bayram yoğunluğu rakamlara yansıdı

Mecliste söz alan Tatar, Kemalpaşa’nın yaylalarında yaşanan sınır sorunlarını dile getirerek, “Bizler halk ve devlet arasında bir köprü oluşturuyoruz. Hem devletimizi koruyacağız hem de halkımızı koruyacağız. Artvin insanımızın çeşitli sorunları var. Biz Artvinliler yaylacılığı çok seviyoruz. Tabii ki İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımızın kendi ilçesindeki köyle ilgili sorunları dile getiriyor. Yaylalarımızda çeşitli sorunlar oluşuyor. Ben İl Genel Meclisi üyeliğimde ikinci dönemimdeyim. Birinci dönemde özellikle bizim yaylalarımız Ardanuç ve Şavşat ilçelerinde buraya elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalıştık. Kış ayının bitmesiyle karayolları açtık. Aynı şekilde sezon içerisinde yol temizleme, stabilize işlerini yaptık. Sularımız ile ilgili sorunlarımız vardı, onları çözdük. Ama sorunlarımız ne yazık ki bitmedi. Özellikle şunu belirtmek istiyorum, Bilbilan Yaylası tarafında yıllardır devam eden sınır sorunumuz var. 5 yıldır bu sorunumuzla ilgileniyoruz. Gerek bizim siyasi partideki ilçe başkanlarımız, milletvekillerimiz, Tarım Orman, Artvin, Ardahan valileri hepsi bunu biliyor. Bu konuyla ilgili çalışma devam ediyor. Mahkemelerin sonunda bu yaylaların Artvin’e kalacağına inanıyorum.” dedi.

Yayla yollarını DOKAP’ın yeşil yol projesi kapsamına alınması için tüm üyelerin gerekli çalışmayı yapması gerektiğine vurgu yapan Tatar, “Yine bir diğer büyük sorunumuz özellikle belirtmek istiyorum yol sorunu. Doğu Karadeniz Bölgesinde DOKAP’ın Yeşil Yol projesi kapsamında yaptırabiliyoruz. Ardanuç ve Şavşat arasındaki karayolu yeşil yol kapsamında zamanında bir şekilde burası yapılmış. Zaten Karayolları Bölge Müdürlüğü yapıyor ama benim önerim eğer biz bu yayla yollarını yapmak istiyorsak Ardanuç Bilbilan tarafından Şavşat Yaylaları ile birleşen ve Avcılar’a inen yolu yeşil yol kapsamına aldıralım. Bu yolu bu proje kapsamına aldırabilirsek belki hemen olmaz ama birkaç yıl içerisinde bu yolları DOKAP projesi kapsamında yaptırabileceğimize inanıyorum. Bu konuda gerekeni yapalım. Vekillerimiz ile görüşelim. Biz AK Parti grubu olarak bu konuyu vekilimize ileteceğiz. CHP kanadından da bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Çünkü yaylalarımız bizim için önemlidir. Özel İdare köylerimize hizmeti yapıyor ama yeri geldiğinde yaylalarımız geçici konaklama yeri olduğu için biraz geri planda kalabiliyor. Yeşil yol konusunda bunu düzelteceğimize inanıyorum.” diye konuştu

Sarp Sınır Kapısının bulunduğu ilçede TIRların yaşattığı bazı sorunları da gündeme taşıyan Tatar şunları kaydetti: “Sarp Sınır Kapısı Kemalpaşa’da yer alıyor. Bölgede ciddi bir TIR sorunu var. Onun dışında TIRlar gümrüğe giderken sıraya önce girebilmek için Kemalpaşa’nın içerisinde çok hızlı bir şekilde geçmektedir. Kemalpaşa’nın içerisinde oto yolun geçtiği yerde hem deniz tarafında hem içeride mahalle var. Biz burada ciddi bir sıkıntı çekiyoruz. Birkaç çocuğumuz burada ezildi veya ezilme tehlikesi geçirdi. TIR şoförleri sırasında öncelik yapabilmek için çok hızlı geçiyorlar. Benim önerim sınır kapısından Kemalpaşa’nın çıkışına kadar HGS’nin uygulanması. En azından hız limiti düşer, orada can güvenliği sorunu oluşmaz. Bu konuyu gerekli yerlere ileteceğim. Sizin de bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Çünkü orası mahalle arası Kemalpaşa’da böyle bir sıkıntı var bu sıkıntıyı çözmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Editör: HİKMET BAŞAR