Hopalı kadınların maddi ve manevi fedakarlıklar göstererek bir senedir çalışmalarını sürdüğü ‘Tersine Masaltiyatro oyununda masallarda kadınlara güzelliğin olmazsa olmazı anlatıldığını, evlenmek için seçilmesi gerektiği anlatıldığı ama bunun gerçekte böyle olmadığını ve kadınların istedikleri zaman bu durumu tam tersine çevirdiği anlatılıyor.

Halk Oyunlarında Bir Başarı Daha Halk Oyunlarında Bir Başarı Daha

Hopa halkının yoğun ilgi gösterdiği ve çok beğendiği ‘Tersine Masal’ tiyatro oyununun ikinci gösterimi 16 Mart Cumartesi günü Yeni Emre Düğün Salonu’nda yapılacak.

Whatsapp Görsel 2024 03 13 Saat 16.51.41 3543Bafc Hopa Kültür ve Sanatevi Kadın Tiyatro Topluluğu oyuncularından Ezgi Eriman, Tersine Masal’ tiyatro oyunun nasıl çıktığını aktararak şu ifadeleri kullandı;

“Bu süreçte bizi en çok uğraştıran kısım metni yazmak oldu. Çünkü tek tek kelimeleri düşünerek yazarak yoğun zaman harcayarak metni kolektif bir şekilde hazırladık. Haftada üç gün olmak üzere bütün kadınlar gündüz işlerinden çıkar çıkmaz gelerek provalara çalışıyorlardı.  Bizimle birlikte de Haldun Yıldırım bize yönetmenlik yaptı. Haldun Yıldırım bizim sürecimizde destek oldu.

Whatsapp Görsel 2024 03 13 Saat 16.51.42 553A94F6Biz bu oyunu çıkartırken ve metnin hazırlanması bu kadar uzun sürmesinin sebebi kadınların söylenmeyenleri, söylenemeyenleri biz bu oyunda söyledik. 13 kadının kolektif bir şekilde süreç ilerlettik. Birbirimizden yeni şeyler öğrendik, destek aldık, yeni arkadaşlıklar edindik. Yalnız olmadığımızı fark ettik. Çıktığımız bu yolda tek başımıza olmadığımızı öğrendiğimiz bir süreç oldu.

Hopa halkından çok yoğun ilgi gördük. Bilet neredeyse iki gün içerisinde tükendi. Cumartesi günü tekrardan oynayacağız. Hedefimizi diğer ilçelerde de oynamak.

Whatsapp Görsel 2024 03 13 Saat 16.51.41 Fe35D297Hopa’da tiyatro oynayacağımız bir sahne yok. Yeni Emre Düğün Salonu sayesinde oyunlarımız oynayabiliyoruz. Hopa Atatürk Okulu’nda güzel bir salon var ve biz bu oyun öncesi oraya görüşmeye gittiğimizde kesinlikle verilemeyeceği denmedi. Ama oyunda politik vurgular olduğu için salonu vermediler. Biz Hopa oyunlarımızı oynayacağımız Tiyatro Salonu istiyoruz.”

Whatsapp Görsel 2024 03 13 Saat 16.51.40 184F9F8B

Editör: ALİ ERAY ÇELİK