Kılınç, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-ABD İş Konseyinin ABD Ticaret Odası ve American Turkish Business Roundtable işbirliğinde düzenlediği 39. Amerikan-Türk Konferansı'nda değerlendirmede bulundu.

Geçmiş yıllarda düzenlenen etkinliklerde daha çok savunma ve ticaret alanlarında işbirliği konularının ele alındığını dile getiren Kılınç, bu yıl itibarıyla enerji konusunun da gündeme geldiğini söyledi.

Kılınç, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ ve ExxonMobil arasındaki sıvılaştırılmış doğal gaz ticaretine ilişkin işbirliği anlaşmasının da iki ülkenin ticaretini artırmaya yönelik bir girişim olduğuna dikkati çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının geçen yıl 2035'e kadar güneş ve rüzgar enerjisinde kurulu gücü her yıl 5 gigavat artırmaya yönelik bir strateji ilan ettiğini belirten Kılınç, bununla ilgili Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması ile de başta ABD olmak üzere Avrupa ve Asya ülkelerinden Türkiye'ye yoğun bir ilginin tekrar oluştuğunu vurguladı.

Kılınç, depolamalı yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında da Türkiye'nin önemli kapasite tahsisleri yaptığına, bu kapsamda öncü bir konumda olduğuna işaret etti.

Kapasite Kullanım Oranı Mayıs Ayında Yüzde 76,3'e Düştü Kapasite Kullanım Oranı Mayıs Ayında Yüzde 76,3'e Düştü

"Yatırımcıların üretim ekosistemine dahil olmasını da istiyoruz"

Bu destekleri tasarlarken sadece yabancı yatırımcıların gelmesini değil, imalat yapılmasını da önemsediklerini söyleyen Kılınç, "Bu planlamalar yapılırken, kapasite tesis edilirken başta Amerikalı yatırımcılar olmak üzere Avrupa'dan, Asya'dan gelecek yatırımcıların üretim ekosistemine dahil olmaları da planlanan bir gündem." diye konuştu.

Kılınç, ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son yıllarda arttığını, işbirliği alanlarından birinin de SMR olduğunu belirtti.

Büyük ölçekli santraller için finansman bulmakta zorlanıldığı bir ekosistemden geçildiğine işaret eden Kılınç, "Dünyadaki pek çok şirket bugün SMR dediğimiz küçük modüler nükleer santrallere yatırımlar yapmaya başladı. Türkiye de aslında bunda öncü ülkelerden biri olma niyetinde. Bu manada ABD ile Türkiye arasında bir gündem söz konusu. Başta enerji bakanlığımız olmak üzere Yatırım Ofisimiz Türkiye'ye SMR yatırımlarının kazandırılması anlamında ciddi bir faaliyet gösteriyor." dedi.

AA

Kaynak: aa