Engelli sporcuların olimpiyatları olarak adlandırılan paralimpik oyunlar, Fransa'nın başkenti Paris'te 28 Ağustos-8 Eylül tarihlerinde düzenlenecek.

Organizasyonda Türkiye'yi temsil edecek görme engelli, bedensel engelli ve özel sporcuların sayısı organizasyon yaklaştıkça artıyor.

Türkiye'ye kotayı getiren son iki isim özel sporcularda atletizmde Aysel Önder, para atıcılıkta ise Muharrem Korhan Yamaç oldu.

Şu ana kadar Golbol Kadın Milli Takımı, Görme Engelliler B1 Erkek Futbol Milli Takımı'nın yanı sıra atıcılık, masa tenisi, atletizm, okçuluk, tekvando, yüzme ve badmintonda toplam 59 milli sporcu kota aldı.

Branşların ve sporcu sayısının, temmuz ayına kadar yapılacak kota müsabakaları ve dünya sıralamasıyla daha da artması bekleniyor.

İki branşta takım olarak kota alındı

Türkiye, golbol ve futbolda takım olarak Paris 2024'te yer alacak.

Son iki paralimpik şampiyonu Golbol Kadın Milli Takımı'nı 6, Görme Engelliler B1 Erkek Futbol Milli Takımı'nı ise 10 kişi temsil edecek.

En çok bedensel engelli sporcular kota aldı

Paralimpik Oyunları için en çok kotayı bedensel engelli milli sporcular elde etti.

Şu ana kadar bedensel engelli 38, görme engelli 19, özel sporculardan da 2 milli isim Paris 2024 için vize aldı.

Süper Lig Takımlarının 2024-2025 Sezonu Harcama Limitleri Belli Oldu Süper Lig Takımlarının 2024-2025 Sezonu Harcama Limitleri Belli Oldu

Okçuluktan 9 kota

Bireysel branşlarda şu ana kadar Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na en fazla kota alan branş okçuluk oldu.

Okçulukta 9 isim Paris 2024'e gitmeye hak kazandı. Bu branşı tekvando (8), masa tenisi (7) ve atıcılık (7) takip etti. Türk sporcular atletizmde 6, yüzmede 4, badmintonda ise 2 kota aldı.

15 madalyanın 10'unu alanlar Paris'te

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'nda 15 madalya alan Türkiye, bu başarıyı gösteren Golbol Kadın Milli Takımı ve 9 sporcusuyla Paris 2024 vizesini elde etti.

Tokyo'da altın madalya alan Golbol Kadın Milli Takımı ile para masa tenisçi Abdullah Öztürk, Paris'te ünvanlarını korumaya çalışacak.

Bir önceki oyunlarda madalya alan para masa tenisçilerden Nesim Turan, Ali Öztürk, Kübra Korkut, para okçular Bahattin Hekimoğlu, Öznur Cüre, para yüzücü Sevilay Öztürk, para tekvandocu Mahmut Bozteke, para atıcı Ayşegül Pehlivanlar, Paris 2024'te de yer almaya hak kazandı.

4 binden fazla sporcu mücadele edecek

Paris'te dünyanın dört bir yanından 4 binden fazla bedensel engelli, görme engelli ve özel sporcu mücadele edecek.

Toplam 22 spor dalında yapılacak yarışlarda 542 madalya dağıtılacak. Tam 85 gün sonra başlayacak Paris 2024 Paralimpik Oyunları'nda okçuluk, atletizm, badminton, görme engelliler futbol, bocce, kano, bisiklet, binicilik, golbol, judo, halter, kürek, atıcılık, oturarak voleybol, yüzme, masa tenisi, tekvando, triatlon, tekerlekli sandalye basketbol, eskrim, ragby, tekerlekli sandalye tenis branşlarında sporcular başarı kovalayacak.


Kotalar

Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na şu ana kadar kota alan milli sporcular ve branşlar şöyle:

Branş Sporcu Disiplin-sıklet Kota alınan müsabaka
Para atıcılık Aysel Özgan P2 Kadınlar 10 metre havalı tabanca Dünya Kupası
Para atıcılık Ayşegül Pehlivanlar P4 Karışık 50 metre tabanca Dünya Şampiyonası
Para atıcılık Cevat Karagöl P4 Karışık 50 metre tabanca Dünya Şampiyonası
Para atıcılık Çağla Baş R2 Kadınlar 10 metre havalı tüfek Avrupa Şampiyonası
Para atıcılık Erhan Coşkuner R3 Karışık 10 metre havalı tüfek Dünya Şampiyonası
Para atıcılık Hakan Çevik R5 Karışık 10 metre havalı tüfek Dünya Kupası
Para atıcılık Muharrem Korhan Yamaç P3 Karışık 25 metre tabanca Avrupa Şampiyonası
Görme engelliler futbol Erkek Milli Takım (10 kişi) B1 Avrupa Şampiyonası
Görme Engelliler Golbol Kadın Milli Takımı (6 kişi) Golbol IBSA Dünya Şampiyonası
Para atletizm Muhammed Khalvandi Cirit atma F57 Dünya Şampiyonası
Para atletizm Hamide Doğangün 800 metre T53 Dünya Şampiyonası
Görme engelliler atletizm Mikail Al 1500 metre T13 Dünya Şampiyonası
Görme engelliler atletizm Oğuz Akbulut 400 metre T12 Dünya Şampiyonası
Görme engelliler atletizm Serkan Yıldırım 100 metre T12 Dünya Şampiyonası
Özel sporcular atletizm Aysel Önder 400 metre T20 Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Bahattin Hekimoğlu Erkekler W1 Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Yağmur Şengül Kadınlar klasik yay Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Yavuz Papağan Erkekler klasik yay Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Sadık Savaş Erkekler klasik yay Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Öznur Cüre Kadınlar makaralı yay Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Sevgi Yorulmaz Kadınlar makaralı yay Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Merve Nur Eroğlu Kadınlar klasik yay Dünya Şampiyonası
Para okçuluk Yiğit Caner Aydın Erkekler W1 8. Fazza Para Okçuluk Kota Elemeleri
Para okçuluk Nil Mısır Kadınlar W1 8. Fazza Para Okçuluk Kota Elemeleri
Özel sporcular masa tenisi Ebru Acer Kadınlar Sınıf 11 Virtus Global Oyunları
Para masa tenisi Kübra Korkut Kadınlar Sınıf 7 Avrupa Şampiyonası
Para masa tenisi Abdullah Öztürk Erkekler Sınıf 4 Avrupa Şampiyonası
Para masa tenisi Nesim Turan Erkekler Sınıf 4 Dünya sıralaması
Para masa tenisi Ali Öztürk Erkekler Sınıf 5 Dünya sıralaması
Para masa tenisi Neslihan Kavas Kadınlar Sınıf 9 Dünya sıralaması
Para masa tenisi Merve Cansu Demir Kadınlar Sınıf 10 Dünya sıralaması
Para tekvando Mahmut Bozteke K44 63 kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Alican Özcan K44 58 kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Fatih Çelik K44 70kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Mehmet Sami Saraç K44 +80 kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Meryem Betül Çavdar K44 52 kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Gamze Gürdal K44 57 kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Seçil Er K44 65 kilo Dünya sıralaması
Para tekvando Nurcihan Ekinci K44 47 kilo Dünya sıralaması
Para yüzme Sevilay Öztürk Kadınlar S5 Ülke kotası
Para yüzme Sümeyye Boyacı Kadınlar S5 Ülke kotası
Para yüzme Umut Ünlü Erkekler S3/SM3 Ülke kotası
Para yüzme Turgut Aslan Yaraman Erkekler S7/SM7 Ülke kotası
Para badminton Halime Yıldız SL3 Dünya sıralaması
Para badminton Emine Seçkin WH2 Dünya sıralaması

AA

Kaynak: aa