Yusufeli Merkez Viyadüğü trafiğe açıldı Yusufeli Merkez Viyadüğü trafiğe açıldı

Esnaf ve Sanatkarlara uygulanan faiz artışlarını kınadıklarını söyleyen Yusufeli Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özdemiroğlu, yapılan faizin esnaflara zülüm olduğunu belirtti.

Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kullanılan kredilerin geriye dönük faizlerin artırılmasına tepki gösteren başkan, yapılan uygulamanın iptali için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özdemiroğlu, yaptığı açıklamada; “Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden önceden düşük faizli kredi kullanan tüm esnafların kullandıkları kredilere yeni faiz oranları uygulanmıştır. Buna göre; % 7.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 17 olarak güncellenmiş, % 8.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 18 olarak güncellenmiş, % 9.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 21 olarak güncellenmiş, % 12.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 24 olarak güncellenmiş, % 15 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 24 olarak güncellenmiş, % 17.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 25 olarak güncellenmiş, % 20 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 26 olarak güncellenmiş, % 22.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 27 olarak güncellenmiş, % 24 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 28 olarak güncellenmiş, % 25 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları % 29 olarak otomatik güncellenmiştir.

Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandıkları kredilere geriye dönük yaklaşık on puanlık bir yükseltme yapılarak faizlerin artması, zaten zor durumda olan esnafımıza ayrıca bir yük daha getirmiştir. Esnaf ve sanatkarımıza devlet destekli olarak kullandırılan, esnafımız da kendi hesabını yaparak ve devletine güvenerek kullandığı bu kredilerdeki faiz oranlarının daha sonra şartlar değişti diyerek vicdanlarda yer bulmayan oran yükseltilmesi uygulamasının düzeltileceğini umut ediyoruz. Bu uygulamanın iptali için elimizden gelen bütün gayreti ve mücadeleyi göstereceğiz” dedi.

Editör: Haber Merkezi